Hatha yoga ve hamak yogası yapanlarda postür, denge ve omuz eklemi termografik değişikliklerin karşılaştırılması
Comparison of posture, balance and shoulder joint thermography changes in Hatha yoga and hammock yoga performers
- Tez No: 932616
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN ÖZÜNLÜ PEKYAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Hatha yoga ve hamak yoga, fiziksel sağlık üzerinde çeşitli olumlu etkiler sağlamakla birlikte, bu tür egzersizlerin omuz ekleminde potansiyel yaralanma risklerine yol açabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Bu çalışma, Hatha yoga ve hamak yoga yapan bireylerde omuz eklemi yaralanma risklerini ve postür farklılıklarını karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma, 27 hamak yoga yapan, 27 hatha yoga yapan ve 27 sedanter katılımcıdan oluşmaktadır. Omuz eklemi termografik ölçümü termal kamera ile, postür Posture Screen Mobil postür analizi uygulaması ile, omuz stabilitesi üst ekstremite kapalı kinetik zincir testi ile, üst ekstremite postüral kontrolü üst ekstremite Y testi ve omuz dizabilite düzeyi Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand Questionnaire (DASH ) omuz anketi ile değerlendirildi. Termal kamera risk testi öncesi ve sonrası karşılaştırmalarında; hamak yoga grubunda dominant taraf ölçümleri arasında anlamlı farklılık yokken non-dominant tarafta sonrası ölçümü ilk ölçümden anlamlı derecede daha yüksektir (p=,004). Hatha grubunda ölçümler arasında anlamlı düzeyde farklılık bulunmadı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Hatha yoga and hammock yoga provide various positive effects on physical health, but it should also be considered that these types of exercises may lead to potential injury risks in the shoulder joint. This study was conducted to compare the shoulder joint injury risks and postural differences in individuals practicing Hatha yoga and hammock yoga. The study consists of 27 participants practicing hammock yoga, 27 participants practicing Hatha yoga, and 27 sedentary participants. Shoulder joint thermographic measurement with thermal camera Posture Screen Mobile posture analysis application, shoulder stability was evaluated with the upper extremity closed kinetic chain test, upper extremity postural control was measured using the upper extremity Y test, and shoulder disability level was evaluated with the DASH (Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand Questionnaire) shoulder survey. In pre- and post-comparisons of the thermal camera risk test, there was no significant difference between the dominant side measurements in the hammock yoga group, while the post-measurement on the non-dominant side was significantly higher than the pre-measurement (p=,004).