Dahili ve cerrahi branş araştırma görevlilerinin anksiyete düzeyleri ile uyku kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between anxiety levels and sleep quality of internal and surgical specialists
  1. Tez No: 932617
  2. Yazar: FURKAN SEYİTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET FİDANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Uyku sağlığın temel bir bileşenidir ve zamanlaması, süresi ve kalitesi uykunun sağlığa olan etkisinin kritik belirleyicileridir. Sağlıklı uyku birçok kişisel ve çevresel faktörden etkilenmektedir. Uyku kalitesi ve anksiyete arasında pozitif bir ilişki bulunduğuna dair yaygın görüşler mevcuttur. Özellikle uzmanlık eğitimi alan hekimler eğitimleri ve klinik performansları üzerinde olumsuz etkileri olan stres, stresin getirdiği anksiyete ve uyku yoksunluğuyla baş etmek zorunda kalmaktadır. Uyku kalitesi ve anksiyete düzeyi hem çalışanın sağlığı hem de toplumun sağlığı ve sağlık sistemi üzerindeki etkileri açısından önemlidir. Çalışmamızın amacı, Türkiye'de üniversite hastanesinde veya eğitim araştırma hastanesinde çalışan araştırma görevlilerinde anksiyete düzeyleri ile uyku kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu çalışma tanımlayıcı özellikte bir anket çalışmasıdır. Çalışmamıza Türkiye'de 19.04.2023–19.10.2023 tarihleri arasında görev yapmakta olan 240 dahili bilimler ve 160 cerrahi bilimler olmak üzere toplam 400 araştırma görevlisi hekim dahil edilmiştir. Hazırlanan sosyodemografik veri formu, Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) araştırma görevlisi hekimlere Google anket ile uygulanmıştır. BAÖ puanı ortalaması 17,74±11,99 olup katılımcıların orta düzeyde anksiyeteye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sleep is a fundamental component of health, and its timing, duration, and quality are critical determinants of the effect of sleep on health. Healthy sleep is affected by many personal and environmental factors. There is widespread agreement that there is a positive relationship between sleep quality and anxiety. Physicians, especially those undergoing specialization training, have to cope with stress, anxiety caused by stress, and sleep deprivation, which have negative effects on their education and clinical performance. Sleep quality and anxiety levels are important for both the health of the employee and the health of the society and its effects on the health system. The aim of our study is to investigate the relationship between anxiety levels and sleep quality among research assistants working in university hospitals or training and research hospitals in Turkey. This study is a descriptive survey study. A total of 400 research assistant physicians, 240 of whom are internal sciences and 160 of whom are surgical sciences, were included in our study between 19.04.2023 and 19.10.2023 in Turkey. The prepared sociodemographic data form, Beck Anxiety Inventory (BAI) and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) were applied to research assistant physicians via Google survey. The BAI score mean was 17.74±11.99 and it was determined that the participants had moderate anxiety.