Kur'ân sûrelerinde ve âyetlerinde bağlam ve anlam bütünlüğü
Integrity of context and meaning in the surah and verses of the Quran
- Tez No: 932620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HALİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hz. Muhammed (sas)'in vastasıyla tüm insanlığa tebliğ edilmiş olan Kur'an-ı Kerim'in hakkıyla anlaşılıp hayata tatbik edilmesi için Ulûmu'l-Kur'an başlığı altında ele alınan, Kur'an ile alakalı olan ve Kur'anla bağlantısı bulunan birçok ilim tedvin edilmiştir. Bu ilimlerden birisi de âyet ve sûrelerin birbiriyle ilişkisini inceleyen münasebat ilmidir. Bu çalışmamızda âyet ve sûrelerin birbiriyle olan ilişkisini; Kavramsal Çerçeve, Mushafın Tertibi, Kur'an'ın Üslûbu, Esbabu'n-Nüzul, Müşkilu'l-Kur'an ve Mübhematu'l-Kur'an gibi spesifik başlıklar altında ele alarak ayetleri bağlamından koparmadan yorumlamak gerektiğini ve bağlamdan bağımsız yapılan yorumların sebep olduğu sakıncaları ortaya koymaya çalıştık. Ayetlerin kendi aralarında sahip olduğu konu bütünlüğünü tesbit ederek parçacı yorumlamanın yanlış bir yaklaşım olduğunu vurgulamaya gayret ettik. Bu vesileyle ortaya koymuş olduğumuz bu çalışmadan maksat,“Yaratan Rabbinin adıyla oku!”ayetiyle nüzûl süreci başlamış olan Kur'an-ı Kerim'in hakkıyla anlaşılıp hayata tatbik edilmesidir. Çaba bizden takdir Allah'tandır.
Özet (Çeviri)
Hz. In order for the Holy Quran, which was communicated to all humanity through Muhammad (pbuh), to be properly understood and applied to life, many sciences related to the Quran and related to the Quran have been presented, which are discussed under the title of Ulûmu'l-Kur'an. One of these sciences is the science of relationship, which examines the relationship between verses and surahs. In this study, we examine the relationship between verses and surahs; By discussing them under specific headings such as Conceptual Framework, Organization of the Mushaf, Style of the Quran, Esbabu'n-Nüzul, Müşkilu'l-Kur'an and Mübhematu'l-Kur'an, we tried to reveal the necessity of interpreting the verses without removing them from their context and the drawbacks caused by interpretations made independently of the context. We tried to. The purpose of this work your Lord, the Creator!" The effort is from us, the appreciation is from Allah.