Çimento fabrikasında kullanılan silisyum maddesinin iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi ve örnek risk değerlendirmesi uygulaması: Gümüşhane ili örneği
Assessment of the siligium material used in the cement factory in terms of occupational health and safety and a sample risk assessment application: Gümüşhane province example
- Tez No: 932623
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU EMİNE ŞÜKÜROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez, çimento üretim süreçlerinde yaygın olarak kullanılan silisyum maddesinin iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Silisyum, çimento üretiminde temel bileşenlerden biri olup, toz haline geldiğinde solunum yolu hastalıkları, silikozis gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu çalışmada, silisyumun işyerlerinde oluşturduğu tehlikeler ve bu tehlikelerin çalışanlar üzerindeki potansiyel etkileri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Gümüşhane ilinde bulunan bir çimento fabrikasında yapılan bu araştırma, silisyum tozunun iş sağlığı üzerindeki etkilerini ortaya koymayı hedeflemiştir. Çalışma, fabrikadaki mevcut çalışma koşullarını gözlemleyerek, silisyum maruziyetine bağlı sağlık risklerini belirlemiş ve bu riskleri minimize edebilmek amacıyla öneriler geliştirilmiştir. Bununla birlikte, iş güvenliği yönetmeliklerinin uygulanabilirliği, işçilerin korunmasına yönelik alınması gereken önlemler ve fabrikadaki güvenlik önlemlerinin etkinliği üzerinde de durulmuştur. Tezde, risk değerlendirme sürecine de geniş yer verilmiştir. Gümüşhane ilindeki çimento fabrikasında yapılan örnek bir risk değerlendirmesi uygulaması ile silisyum maddesinin neden olduğu sağlık riskleri detaylandırılmıştır. Risk değerlendirmesinde, işyeri koşulları, işçilerin maruz kaldığı silisyum tozu seviyeleri ve bu tozun potansiyel sağlık etkileri dikkate alınarak, iş güvenliği önlemleri ve işçi sağlığına yönelik iyileştirme önerileri sunulmuştur. Risklerin belirlenmesinin ardından, bu riskleri ortadan kaldırmaya yönelik somut öneriler geliştirilmiş ve fabrikada alınması gereken teknik ve idari tedbirler üzerinde durulmuştur. Sonuç olarak, bu tez, çimento fabrikalarındaki iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarını gözden geçirerek, silisyum maddesinin yol açabileceği sağlık risklerini azaltmaya yönelik stratejiler sunmaktadır. Çalışma, işyerlerinde güvenli çalışma ortamları sağlanması ve işçilerin korunması açısından önemli bulgular sunmakta ve Türkiye'deki çimento fabrikalarındaki iş sağlığı ve güvenliği kültürünü geliştirmeye yönelik katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to evaluate silicon, which is widely used in cement production processes, in terms of occupational health and safety. Silicon is one of the basic components in cement production, and when it turns into dust, it can cause serious health problems such as respiratory diseases and silicosis. In this study, the hazards posed by silicon in workplaces and the potential effects of these hazards on employees were examined in detail. This research, conducted in a cement factory in Gümüşhane province, aimed to reveal the effects of silicon dust on occupational health. By observing the current working conditions in the factory, the study identified health risks due to silicon exposure and recommendations were developed to minimize these risks. In addition, the applicability of occupational safety regulations, the measures to be taken to protect workers and the effectiveness of security measures in the factory were also emphasized. The risk assessment process is also given extensive coverage in the thesis. The health risks caused by silicon material are detailed with a sample risk assessment carried out in the cement factory in Gümüşhane province. In the risk assessment, occupational safety measures and improvement suggestions for worker health are presented, taking into account workplace conditions, silicon dust levels to which workers are exposed, and the potential health effects of this dust. After the risks were identified, concrete suggestions were developed to eliminate these risks and the technical and administrative measures that should be taken in the factory were emphasized. As a result, this thesis reviews occupational health and safety practices in cement factories and offers strategies to reduce the health risks that silicon may cause. The study provides important findings in terms of providing safe working environments and protecting workers in workplaces and aims to contribute to improving the occupational health and safety culture in cement factories in Turkey.