Kardiyopulmoner resüsitasyon uygulanmış ve çocuk yoğun bakım ünitesinde yatmış olan çocuk hastaların klinik bulgu ve laboratuvar tetkiklerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of clinical findings and laboratory examinations of pediatric patients who received cardiopulmonary resuscitation and hospitalized in the pediatric intensive care unit
- Tez No: 932699
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAPAN KONCA, DOÇ. DR. SELAHATTİN AKAR, DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmamızda, hastane içinde veya dışında kardiyopulmoner resüsitasyon (KPR) uygulanmış sonrasında Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde (ÇYBÜ) yatmış olan hastaların, klinik ve laboratuvar özellikleri arasındaki benzerlik ve farklılıkları değerlendirmesi amaçlandı. Çalışmamıza 1 Ekim 2016 ile 1 Nisan 2023 tarihleri arasında KPR uygulanmış, spontan dolaşım sağlandıktan sonra Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ÇYBÜ'de yatmış olan 1 ay-216 ay arası hastalar dahil edildi. Hasta verileri hasta dosyalarından, hastane sistemi üzerinden, hasta epikrizlerinden ve ÇYBÜ'ye ait veri tabanından retrospektif olarak elde edildi. Çalışmaya toplam 80 hasta dahil edildi. Hastaların 42'si (%52,5) kız idi ve ortanca yaşları 24 ay idi. Hastalar, hastane içinde arrest olan (%62,5'i) ve hastane dışında arrest olan (%37,5) hastalar olarak iki grupta incelendi. Arrestlerin %83,75'i (n=67) solunumsal, %16,25'i (n=13) kardiyak nedenlerden meydana gelmişti. Arreste sebep olan hastalıklar hastane içinde gelişen kardiyak arrestlerde en sık neden %34 (n=17) oranıyla akciğer hastalıkları, hastane dışında gelişen kardiyak arrestlerde ise %33,3 (n=10) oranıyla boğulmalardı (p=0,006).
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate the similarities and differences between clinical features and laboratory results of patients who were hospitalized in the Pediatric Intensive Care Unit (PICU) of Adıyaman University Training and Research Hospital after underwent cardiopulmonary resuscitation (CPR) in-hospital or out-of-hospital. Patients aged between 1 month and 216 months who were hospitalized in the PICU of Adıyaman University Training and Research Hospital after return of spontaneous circulation was achieved between October 1, 2016 and April 1, 2023 were included in our study. Patient data were obtained retrospectively from patient files, hospital system, patient epicrisis reports and PICU data. 80 patients were included in the study. 42 (52.5%) of the patients were female and the median age was 24 months. Two groups were examined as 62.5% of the patients who were in the hospital and 37.5% of the patients who were out-of-hospital. 83.75% (n=67) of the arrests occurred due to respiratory reasons, and 16.25% (n=13) occurred due to cardiac reasons. The most common cause of arrest in the in-hospital patients was lung diseases with 34% (n=17) range and drowning with 33.3% (n=10) range in out-of-hospital patients (p=0.006).