Hemşirelerin profesyonel değerlerinin hümanist davranma becerilerine ve mesleki öz yeterliliklerine etkisi
The effect of nurses' professional values on their humanistic behavior skills and professional self-efficacy
- Tez No: 932707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ESKİMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Araştırma, hemşirelerin profesyonel değerlerinin hümanist davranma becerilerine ve mesleki öz yeterliliklerine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde 30.12.2022 - 30.11.2023 tarihleri arasında çalışan 1009 hemşire oluşturmuştur. Örneklemin evreni temsil edebilmesi için, evreni bilinen örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu yönteme göre %99 güç ve %5 hata payı ile örnekleme alınacak hemşire sayısı 402 olarak hesaplanmıştır. Verilerde %15 kayıp olabileceği dikkate alındığında minimum 462 hemşireye ulaşılması planlanmıştır. Araştırmanın yapıldığı tarihler arasında araştırmaya katılmayı kabul eden 515 hemşire ile araştırma tamamlanmıştır. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu,”“Hemşirelerin Profesyonel Değerleri Ölçeği (HPDÖ),”“Hemşirelik Uygulamalarında Hümanist Davranma Becerisi Ölçeği (HUHDBÖ)”ve“Hemşirelik Mesleği Öz Yeterlik Ölçeği (HMÖYÖ)”kullanılarak toplanmıştır. Hemşirelerin yaş ortalamasının 33,61±7,96 olduğu, %42,5'inin 30 yaş altı grubunda yer aldığı, %87,2'sinin kadın, %61,9'unun evli ve %62,5'inin lisans mezunu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to examine the impact of nurses' professional values on their humanistic caregiving skills and professional self-efficacy. The study population consisted of 1009 nurses working at Çukurova University Faculty of Medicine Balcalı Hospital Health Practice and Research Center between December 30, 2022, and November 30, 2023. A known population sampling method was used to ensure that the sample represented the population. According to this method, with 99% power and a 5% margin of error, the required sample size was calculated as 402 nurses. Considering a potential 15% data loss, it was planned to reach at least 462 nurses. The study was completed with 515 nurses who agreed to participate during the research period. Data were collected using a“Personal Information Form,”the“Professional Values Scale for Nurses (PVSN),”the“Humanistic Behavior Scale in Nursing Practices (HBSNP),”and the“Nursing Professional Self-Efficacy Scale (NPSES).”The mean age of the nurses was 33.61±7.96 years; 42.5% were under the age of 30, 87.2% were female, 61.9% were married, and 62.5% held a bachelor's degree.