Ameliyathanede çalışan hemşirelerin profesyonel değerlerinin ve etik duyarlılıklarının belirlenmesi
Determining the professional values and ethical sensitivity of nurses working in the operation room
- Tez No: 653798
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENNUR KULA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırma, ameliyathanede çalışan hemşirelerin profesyonel değerleri ve etik duyarlılıklarının belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı ve kesitsel türde yapıldı. Çalışmanın örneklemini Adana İl'inde yedi hastanenin ameliyathanesinde çalışan, çalışmaya katılmayı kabul eden 157 hemşire oluşturdu. Veriler Şubat-Nisan 2020 tarihleri arasında, Tanıtıcı Özellikleri İçeren Form, Profesyonel Değerler (PDÖ) ve Ahlaki Duyarlılıklar Ölçeği (ADÖ) ile toplandı. Verilerin değerlendirmesinde ortalama, standart sapma, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis, Spearman korelasyon testleri kullanıldı. Çalışmada hemşirelerin %45,9'unun 36-45 yaş grubunda,%83,4'ünün kadın,%63,7'sinin lisans mezunu olduğu, %68,2'sinin devlet hastanesinde, %19.1' inin 16-20 yıl çalıştığı belirlendi. Ameliyathane hemşirelerinin etik duyarlılık puanı 80,88±23,32 ve profesyonel değerleri puanı 125,87±18,42 iyi düzeyde bulundu. Etik duyarlılığın oryantasyon(10,02±4,56) ve çatışma (11,74±4,14) alt boyutunda yüksek olduğu belirlendi. Yaş ve çalışma yılı artıkça etik duyarlılık ve profesyonel değerlerin arttığı; eğitim durumu, cinsiyet, medeni durum, çalışılan birim ve mesleği isteyerek seçmenin etkilemediği belirlendi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a descriptive and cross-sectional manner in order to determine the professional values and ethical sensibilities of nurses working in the operating room. The sample of the study consisted of 157 nurses working in the operating rooms of seven hospitals in Adana Province and agreeing to participate in the study. The data were collected between February and April 2020 using a Form Including Introductory Features, Professional Values (PBL) and Moral Sensitivity Scale (FAD). Mean, standard deviation, Mann Whitney U and Kruskal Wallis, Spearman correlation tests were used to evaluate the data. In the study, 45.9% of the nurses were in the 36-45 age group, 83.4% were female, 63.7% had a bachelor's degree, 68.2% were in a state hospital, 19.1% worked for 16-20 years. determined. The ethical sensitivity score of the operating room nurses was 80.88±23.32 and the professional values score was 125.87±18.42 good. Ethical sensitivity was found to be high in the orientation (10.02±4.56) and conflict (11.74±4.14) sub-dimensions. Ethical sensitivity and professional values increase as the age and working years increase; It was determined that voluntary election did not affect educational status, gender, marital status, the unit and profession (p>0.05).