Pınar Beyaz kukla reklam serisinin ana akım ideolji açısından değerlendirilmesi
Analysis of the Pınar Beyaz puppet advertising series from the perspective of mainstream ideology
- Tez No: 932716
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUHİYE ONUREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bir iletişim modeli olarak reklâm, 20. Yüzyılın başından bu yana farklı mecralar yoluyla etkisini artırarak sürdürmektedir. Özellikle ürünlerini pazarlamayı ve yanı sıra pazardaki payını artırmayı hedefleyen işletmeler tarafından günümüzde en çok tercih edilen iletişim modeli olmuştur. Gerek küresel gerekse yerel pazarda kitle iletişim araçlarında sıkça yer bularak tüketicilerin hayatlarının en mahrem alanlarına kadar girmeyi başarmıştır. İletişim teknolojilerinin gelişmesi, yeni iletişim modellerinin keşfedilmesi ve gelişen toplum yapısı reklâm çalışmalarının diğer disiplinlerden faydalanmasını gerekli kılmıştır. Başarılı reklâmlar, çeşitli disiplinlerin bir araya gelmesiyle oluşturulmakta ve hedef kitleyi etkileyen etkin mesajlar vermektedir.“Pınar Beyaz Kukla Reklâm Serisi”, bu bağlamda, kapitalizmin tüketim odaklı doğasıyla bağlantılı olarak tasarlanmış dikkat çekici bir reklâm örneğidir. Ancak, eğlenceli anlatım tarzı, bireylerin gerçek ihtiyaçlarını sorgulamadan, yapay arzulara dayalı bir tüketim pratiği oluşturmasına neden olabilmektedir. Bu bağlamda“Pınar Beyaz Kukla Reklâm Serisinin Ana Akım İdeoloji Açısından Değerlendirilmesi”başlıklı bu tez, ulusal pazarda tanınan Pınar markasına ait bu reklâmda kapitalist ideolojinin araç ve yöntemlerinin ne denli etkin kullanılabileceğini ve hedef kitle üzerindeki etkisini tartışmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
As a communication model, advertising has been increasing its influence through different channels since the beginning of the 20th century. It has become the most preferred communication model today, especially by businesses that aim to market their products and increase their share in the market. It has managed to penetrate into the most intimate areas of consumers' lives by frequently finding a place in mass media in both the global and local markets. The development of communication technologies, the discovery of new communication models and the developing social structure have made it necessary for advertising studies to benefit from other disciplines. Successful advertisements are created by bringing together various disciplines and give effective messages that affect the target audience. In this context,“Pınar White Puppet Advertisement Series”is a striking example of an advertisement designed in connection with the consumption-oriented nature of capitalism. However, the entertaining narrative style can cause individuals to create a consumption practice based on artificial desires without questioning their real needs. In this context, this thesis titled“Evaluation of Pınar White Puppet Advertisement Series in Terms of Mainstream Ideology”examines the effects of capitalist ideology on ideology in this advertisement belonging to the Pınar brand, which is known in the national market.