The Discourse Analysis of the Issue of Normalisation Process between Turkey and Armenia in the context of an Armenian Newspaper, AGOS's Headlines
Ermeni Gazetesi AGOS'un Manşetleri Bağlamında Türkiye ve Ermenistan Arasındaki normalleşme süreci konusunun söylem analizi
  1. Tez No: 932715
  2. Yazar: NAZLI MÜGE ÖNDER
  3. Danışmanlar: DR. BEN GIDLEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of London - Birkbeck
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Medya araçları ideolojinin yansıtılması adına oldukça etkili esaslar sunmaktadır. Haber metinleri ayrıca haberleri sunma biçimleri ile uyumlu olarak okuyucuların zihinlerini şekillendirecek kudrettedirler. Bu bağlamda haber manşetleri, bir olayın ana söylemini aktarmak bakımından öne çıkmakta; manşetler, bu bakımdan gazetelerin en önemli kısımları olarak varsayılmaktadır. Medyanın haberler vasıtasıyla ideolojiyi aktarma gücü, metindeki gizli alt metinleri, metnin ya da gazetenin kendisinin genel eğilimini ortaya çıkarmak için söylem analistleri için başlıca araştırma nesnelerinden biridir. Bu çalışma, 1996 senesinden bu yana Türkiye'de yayınlanan başlıca Ermeni gazetelerinden biri olan AGOS'un Türk siyasal söylemine yönelik anlatımlarını araştırmaktadır. Bu araştırmanın odağı, 2008-2010 yılları arasında Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme süreci olarak ele alınmıştır. Dolayısıyla, iki ülkenin ortak geçmişi ve geçmişten bugüne uzanan ihtilaflı sorunları hakkında konuşabilmek için diplomatik bir diyaloğun kurulmasını ve demokratik tartışma ortamının oluşmasını sağlayacak yakınlaşma politikasına ilişkin AGOS'un yaklaşımı gözlemlenmiştir. Bu gözlem ile, her iki ülke tarafından diplomatik bir ilişkiye zemin hazırlamak için atılan karşılıklı adımlara rağmen gazetenin dilinin Türk resmi söylemine karşı kolektif hafızaya dayandığı çıkarımı yapılmıştır. AGOS, sürecin başlangıcında resmi söylemde olası bir değişimi göz önüne alarak ılımlı bir dil kullanmışsa da daha sonra sürecin yürütülüş biçimi bu dili eleştirel ve muhalif çizgiye dönüştürmüştür. Analizin sonunda, Ermeni toplumunun AGOS çerçevesinde geliştirdiği karşı-hafızanın, gazetenin Türkiye'nin Ermenistan'a yönelik dış politikasına ilişkin söyleminin üretilmesinde en önemli kaldıraç olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Media instruments present very efficient bases for the reflection of ideology. News texts also have the power to shape the minds of readers in line with the way they present news. In this context, headlines come to the forefront in terms of conveying the main discourse of an event; headlines are assumed to be the most significant part of the newspaper for this issue. The media's power to convey ideology by means of the news is one of the main research objects for discourse analysts in order to reveal hidden subtexts or the general tendency of the text and of the newspaper itself. This study examines the discourse of one of the main Armenian newspapers, AGOS, which has been issued in Turkey since 1996, towards Turkish political discourse. The focus of the research is taken as the normalization process between Turkey and Armenia, 2008-2010. Therefore, the approach of AGOS has been observed regarding this convergence policy, which was to provide the establishment of a diplomatic dialogue and the makings of a democratic negotiation atmosphere in order to be able to speak about the two countries' common past and conflictual problems coming from the past to present. By this observation, it has been deduced that the language of the newspaper is dependent on its collective memory against Turkish official discourse in spite of reciprocal steps by both countries to prepare the ground for a diplomatic relationship. Although AGOS used modest language in the beginning of the process by taking the possible change in official discourse into consideration, the way the process was then conducted transformed this language into its critical and oppositional line. At the end of the analysis, the conclusion is that the counter-memory developed by the Armenian community within the framework of AGOS is the most significant lever for producing the newspaper's discourse in relation to Turkey's foreign policy towards Armenia.