Bilişsel hesaplama temelli yeni bir karar destek sisteminin geliştirilmesi
Development of a new decision support system based on cognitive computing
- Tez No: 932719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sağlık sistemleri, teknolojik gelişmelere rağmen dünya genelinde önemli bir sorun olmaya devam etmektedir. Sağlık uzmanları bazı hastalıkları kolayca teşhis edebilirken, bazı durumlarda ciddi zorluklarla karşılaşabilir. Aynı zamanda yanlış tanı koyma riskiyle karşı karşıya kalabilirler. Özellikle bazı hastalıklarda erken teşhis hayati önem taşımaktadır. Teşhisteki gecikmeler, hastanın durumunun kötüleşmesine veya hayatını kaybetmesine neden olabilir. En iyi ihtimalle, hasta sağlık sorunlarıyla mücadele etmeye devam eder. Teşhis konulamayan hastalar ise benzer ya da daha ağır sonuçlarla karşılaşabilir. Bununla birlikte, erken teşhis sayesinde hastalar kısa sürede iyileşebilir. Eğer hastalık kronikse, doğru teşhis ve uygun tedavi ile hastanın yaşam kalitesi artırılabilir. Ölümcül hastalıklarda ise erken teşhis, yaşam süresini uzatabilir ve hastanın kalan hayatını daha ağrısız ve konforlu geçirmesine olanak tanıyabilir. Son yıllarda, makine öğrenmesi ve derin öğrenme modellerine dayalı bilişsel hesaplama yaklaşımlarının, hastalık teşhisinde üstün sonuçlar verdiği rapor edilmektedir. Bu tez çalışması, hastalık tanısı ve tedavi planlamasında kullanılmak üzere bilişsel hesaplama tabanlı yeni bir karar destek sistemi geliştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Healthcare systems continue to be a major global challenge despite technological advancements While health professionals can easily diagnose some diseases, health professionals may face serious difficulties in other cases. Health professionals may also face the risk of making a wrong diagnosis. Especially in some diseases, early diagnosis is vital. Delays in diagnosis may result in the patient's condition worsening or death. At best, the patient continues to struggle with health issues. Undiagnosed patients may face similar or more severe consequences. On the other hand, early diagnosis can lead to faster recovery. If the disease is chronic, accurate diagnosis and appropriate treatment can significantly improve the patient's quality of life. In the case of life-threatening illnesses, early detection can extend life expectancy and allow patients to live their remaining years with less pain and greater comfort. In recent years, cognitive computing approaches based on machine learning and deep learning models have been reported to achieve remarkable results in disease diagnosis. This thesis aims to develop a novel cognitive computing-based decision support system for disease diagnosis and treatment planning.