İş sağlığı ve güvenliği maliyetlerinin kalite maliyetleri çerçevesinde analizi ve raporlanması: Iğdır Üniversitesi örneği
Analysis and reporting of occupational health and safety costs within the framework of quality costs: The case of Iğdır University
- Tez No: 932720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışma, iş sağlığı ve güvenliği (İSG) maliyetlerinin, kalite maliyetleri perspektifinde analiz edilmesi ve raporlanmasına yönelik bir çerçeve sunmaktadır. Çalışmada, iş kazaları ve meslek hastalıkları gibi olumsuz olayların önlenmesi amacıyla yapılan İSG harcamalarının, işletmelere olan doğrudan ve dolaylı etkileri ele alınmıştır. İSG maliyetlerinin kalite maliyetleriyle entegrasyonu, hem iş kazalarının azaltılmasına yönelik önleyici faaliyetlerin etkinliğini artırmakta hem de işletme performansını iyileştirmektedir. Çalışma, 2019-2023 yılları arasında Iğdır Üniversitesi'nde yapılan İSG faaliyetlerini ve bu faaliyetlere ilişkin maliyetleri kapsamaktadır. Veriler, üniversitenin ilgili birimlerinden elde edilen dokümanlar, kayıtlar ve mali tablolar üzerinden toplanmıştır. İnceleme sürecinde, kalite maliyetlerinin üç temel unsuru olan önleme maliyetleri, ölçme-değerlendirme maliyetleri ve başarısızlık maliyetleri temel alınmıştır. Elde edilen bulgular, İSG maliyetlerinin etkin bir şekilde yönetilmesi durumunda kalite maliyetlerinin önemli ölçüde azaltılabileceğini göstermektedir. Ayrıca, önleme maliyetlerine yapılan yatırımların, uzun vadede işletme maliyetlerini düşürdüğü ve kurumsal sürdürülebilirliğe katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda yapılan çalışma, İSG faaliyetlerinin kalite maliyetleri çerçevesinde sistematik bir şekilde değerlendirilmesinin önemini vurgulamakta ve işverenlere bu yönde stratejik kararlar almaları için rehberlik etmektedir. Çalışma, üniversiteler ve benzer kurumlar için İSG yönetimi konusunda kapsamlı bir analiz sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study provides a framework for analyzing and reporting occupational health and safety (OHS) costs from a quality cost perspective. The study focuses on the direct and indirect effects of OHS expenditures made to prevent adverse events such as occupational accidents and occupational diseases. Integration of OHS costs with quality costs increases the effectiveness of preventive actions to reduce occupational accidents and improves business performance. The study covers the OHS activities carried out at Iğdır University between 2019-2023 and the costs related to these activities. Data were collected through documents, records and financial statements obtained from the relevant units of the university. The review process was based on the three main elements of quality costs: prevention costs, measurement and evaluation costs, and failure costs. The findings show that quality costs can be significantly reduced if OHS costs are managed effectively. It is also concluded that investments in prevention costs reduce operating costs in the long run and contribute to corporate sustainability. In this context, the study emphasizes the importance of systematic evaluation of OHS activities within the framework of quality costs and provides guidance to employers to make strategic decisions in this direction. The study provides a comprehensive analysis of OHS management for universities and similar institutions.