The Iconicity of Birmingham New Street Station: How Infrastructure Moves from Global to Local and Vice Versa
Birmingham New Street İstasyonunun İkonikliği: Altyapıların Küreselden Yerele veya Yerelden Küresele Yönelimi Nasıl Olur?
- Tez No: 932730
- Danışmanlar: DR. DEMETRA KOURRI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Manchester Metropolitan University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu araştırmada, özellikle ulaşım altyapılarındaki ikonik mimari üzerine nitel bir analiz gerçekleştirdim. Vaka çalışmasını şu sorularla analiz ettim:“Bu vaka çalışmasında yerel ya da küresel anlamda ikonik mimari olarak sayılan nedir?”,“Birmingham New Street İstasyonu'nu şekillendiren aktörler küresel ya da yerelden ne anlamaktadır?”ve“Bu anlayışlarını mimari olarak nasıl uyguladılar?”Ampirik bölümlerden sonra, Birmingham New Street İstasyonu'nun araştırmamın bağlamıyla nasıl bağlantılı olduğunu sundum. Ardından, istasyonun ikonik hale gelmesine katkıda bulunan yerel ve küresel özellikleri analiz ettiğim iki bölüm geldi. New Street İstasyonu'nun küresel anlamda“ikonik”bir altyapı haline gelmesine katkıda bulunan üç faktör gördüm. İlk faktör, Birleşik Krallık'ın büyük şehirlerinde uygulanan yenileme politikalarıyla ilgiliydi. Bu politikalar temel olarak mimari ve kentsel tasarım yoluyla daha küresel bir kitleye ulaşarak kentlere yatırım çekmek amacıyla uygulanmıştır (Evans, 2003). Bu faktör küresel yaklaşım ile ilişkiliydi çünkü bu yenileme ve yeniden markalaşma politikaları göz alıcı, ikonik ve simgesel tasarımlarla küresel olarak daha cazip bir şehir yaratmaya çalışmaktadır. Aynı zamanda, en çok yıkıma uğrayan İngiliz şehirlerinden biri olmak gibi zaman çizelgesinde meydana gelen olaylarla, bağlamına özgü politikalarla ve yetkililer tarafından alınan kararlarla şekillenen şehrin yerel özellikleriyle de ilgilidir. Dolayısıyla ilk faktör hem küresel hem de yerel bir faktördür. İkinci faktör ise proje yatırımcılarının şehirde nasıl bir istasyona sahip olmak istedikleriyle ilgilidir. Proje sonuçlanmadan çok önce projeyi pazarlamak için“dünyaya dönük bir tasarım”ve“Birmingham'ı küresel bir şehir haline getirecek”gibi ifadeler kullandıkları kaydedilmiştir. Bu durum, projeye yatırım yapan aktörlerin, projenin kendi görüşlerine göre“küresel bir görünüme”sahip olmasında etkili olduklarını göstermektedir. İstasyonun üçüncü niteliği, bazı akademisyenlerin ikonik binaların küreselleşmiş bir tüketim ideolojisine hizmet ettiği yönündeki görüşlerini destekleyen ticari ağırlıklı alan kullanımıyla ilgilidir. New Street İstasyonu'nun ikonik bir yapı olarak küreselleşmenin tüketimci tarafına hizmet ettiğini görmüş olsam da, istasyonun kendi yerel çevresine ait özelliklerinin de olduğunu tespit ettim. İlk yerel faktör, çok sayıda yolcu taşıması ve bir istasyon olarak şehirdeki konumuyla ilgiliydi. New Street istasyonu, ziyaretçileri ilk bakışta etkilemek için Birmingham'ın“Giriş Kapısı”olarak görülüyor. Dolayısıyla bu fırsat değerlendirildi. Bu faktörün esas olarak konumu ve işlevinden kaynaklanan yerel bir faktör olmasının yanı sıra, küresel ile de ilgili olduğu görülmüştür çünkü“Geçit”olmak, şehri dünyaya bağlayan bir kapı olmak anlamına gelmektedir. İkinci yerel unsur ise binanın ikonik cephesinin ortaya çıkışıyla ilgiliydi. Süreç, mimarlar, onların kararları, etkilendikleri yerel varlıklar gibi birçok etken ve aktör içerdiğini göstermektedir. Binanın ikonik imajını yaratırken mimarları etkileyen başlıca faktörler Birmingham'ın çeşitliliği ve demiryolu oldu. Son olarak, tasarımı etkileyen gökyüzü ve güneş gibi bazı insan dışı faktörleri ele aldım. Tasarım aşamasında fark edilen ve binanın cephe tasarımını etkileyen güneş parlamasıyla ilgili sorun. Genel bir bakışta, bu yerel unsurların çoğu tasarım sürecinin bir parçası olduğu için görülmez ve nihai üründe açıkça görülemez. Ancak,“yapım”sürecindeki farklı detayların, aktörlerin ve aracıların ikonik bir simge olacak bir yapının tasarımını nasıl inşa ettiğini, etkilediğini, değiştirdiğini ve etkilediğini göstermeye çalıştım. Projeyi çoğunlukla önceden belirlenmiş sonuçlar üzerinden analiz eden doğrusal bir çalışma yerine, New Street Station'ın farklı varlıklar, aktörler tarafından nasıl ortaya çıkarıldığını görmeye çalıştım.
Özet (Çeviri)
In this research, I conducted a qualitative analysis on iconic architecture especially in transportation infrastructures. I analysed the case study with these questions:“What counts as iconic architecture in this case study in the local sense or global sense?”,“What the actors that shaped Birmingham New Street Station understand as global or local”and“How they practiced and applied these understandings in the architecture?”After the empirical chapters, I presented how the Birmingham New Street Station is connected to the context of my research. Then, there were two following chapters in which I analysed the local and global characteristics that contributed to the station become iconic. I have seen three factors that contributed to New Street Station became an“iconic”infrastructure in a global sense. The first factor was related to the regeneration policies which have been practiced in the UK's major cities. These policies were mainly applied to reach a more global audience through architecture and urban design in order to attract investments to the cities (Evans, 2003). It was related to global because, these regeneration and rebranding policies are attempting to create a more desirable city globally with eye-catching, iconic, and landmark designs. At the same time, it was related to local characteristics of the city that were shaped by the occasions that happened in its timeline such as being one of the most demolished British cities, by the politics specific to its context, and by the decisions made by its authorities. Therefore, the first factor is both global and local factor. The second factor was related to what kind of a station the project investors wanted to have in city. It is recorded that they used the expressions such as“a world looking design”and“will make Birmingham a global city”to market the project long before the project was finalised. It shows the actors that invested in the project have affected the project to have a“global look”that they have in their views. The third quality of the station is about its commercial dominated space usage which supports some scholar's opinion about iconic buildings are serving a globalized consumerist ideology. Although I have seen that the New Street Station serves the consumerist side of the globalisation as an iconic structure, I have also seen that this station also has very specific design characteristics which belongs to its very local surrounding. The first local factor was about its huge number of passengers and its location in the city as a station. The New Street station is seen as the“Gateway”of Birmingham to impress the visitors at first sight. So, this opportunity seized. In addition to this factor is being mainly a local factor that comes from its location and function, it was seen that it is also related to global because being a“Gateway”means being door that connects the city to the world. Second local aspect was about the emergence of the building's iconic façade. The process shows that it contains many agents and actors such as architects, their decisions, the local entities that are influenced of. The main factors that influenced architects while they were creating the iconic image of the building was Birmingham's diversity and its railway. Lastly, I covered some non-human factors such as the sky and the sun that influenced the design. The issue about sun glare that was noticed during the design phase and affected the design of the building's facade. In a top down view, most of these local aspects are not seen as they are part of the design process and cannot be seen obviously in final product. However, I tried to show how different details, actors and agents of the process of“making”build, influence, alter and affect a design of a structure that will be an iconic landmark. Instead of a linear study that analyses the project mostly predetermined results, I tried to see how New Street Station was emerged by different entities, actors.