Vergi ve kayıt dışı ekonomi: Vergi eğitimi, vergi algısı,vergi ahlakı ve güven faktörleri kapsamında bir uygulama
Tax and informal economy: An application in the context of tax education, tax percepti̇on, tax morality, and trust factors
- Tez No: 932746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE DİBO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Vergi, temel bir kamu geliri olmanın yanı sıra sosyal bir olay olarak da değerlendirilir. Kamu açısından bakıldığında en önemli gelir kaynağıdır; fakat vergi mükellefleri için psikolojik bir boyut taşır. Mali olmayan unsurlarının önemi, vergi bilincinin ve olumlu bir bakış açısının mükelleflere kazandırılmasını gerektirir, bu da onların vergiye gönüllü uyumunu artırır. Bu bağlamda, vergi koyucunun vergi eğitimi üzerine eğilmesi, vergi uyumunu kolaylaştıracak doğru bir yaklaşım olarak öne çıkar. Bu çalışmada, vergi eğitiminin, vergi ahlakı, vergi bilinci ve kayıt dışılık tutumlarıyla olan ilişkisini araştırmak amacıyla Hitit Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesindeki Maliye, Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi ve Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümlerinde eğitim gören öğrencilerle bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Söz konusu unsurların vergi eğitimiyle olan bağını ortaya koyabilmek üzere öğrenciler vergi dersi alan ve almayan şeklinde sınıflandırılmıştır. SPSS programı kullanılarak uygulanan testler neticesinde, verilen vergi eğitiminin, kişilerin vergi ile ilgili düşüncelerini olumlu yönde etkilediği ve vergi ahlakı ile vergi eğitimi arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Taxation, aside from being a fundamental source of public revenue, is also considered a social phenomenon. From a public perspective, it is the most important source of income; however, it also carries a psychological dimension for taxpayers. The importance of non-financial elements necessitates the cultivation of tax awareness and a positive attitude among taxpayers, which in turn enhances their voluntary compliance with tax obligations. In this context, focusing on tax education emerges as a proper approach to facilitate tax compliance. In this study, the relationship between tax education and tax ethics, tax awareness, and attitudes towards informality was investigated through a survey conducted with students from the Departments of Finance, International Trade and Logistics Management, and Political Science and Public Administration at Hitit University. To establish the connection with tax education, students were classified into those who have and have not taken tax courses. The tests applied using the SPSS software indicated that the provided tax education positively influenced individuals' thoughts about taxation, and a significant and positive relationship was found between tax ethics and tax education.