Havacılıkta stres: Kuraldışı yolcu davranışlarına karşı uçuş ekibinin tutumu
Stress in aviation: Cabin crew's attitude towards irregular passenger behavior
- Tez No: 932745
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÇAPAN ÖZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, kabin ekiplerinin kural dışı yolcu davranışlarına maruz kaldıklarında yaşadıkları psikolojik ve duygusal etkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yönteminin benimsendiği çalışmada, yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla 18 katılımcıdan elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, kural dışı davranışlarının katılımcılar üzerinde sıklıkla kaygı, korku ve çaresizlik gibi duygusal tepkilere yol açtığını ve bu durumun ekiplerin iş performansı üzerinde olumsuz etkiler yarattığını ortaya koymaktadır. Katılımcılar, stresle başa çıkma süreçlerinde ekip dayanışmasının ve kurumsal desteğin önemli bir rol oynadığını vurgulamış; buna karşın, mevcut prosedürlerin ve destek mekanizmalarının yetersizlikleri dile getirilmiştir. Çalışma, havayolu şirketlerinin krize müdahale politikalarını ve çalışanlara sağladıkları hukuki, psikolojik ve operasyonel destekleri geliştirmeleri gerektiğini önermektedir. Araştırma, havacılık sektöründe çalışan refahını artırmayı ve operasyonel güvenliği sağlamayı hedefleyen politika geliştirme süreçlerine katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the psychological and emotional impacts on cabin crew when exposed to disruptive passenger behavior. Adopting a qualitative research approach, data were collected through semi-structured interviews with 18 participants and analyzed using content analysis methods. The findings reveal that disruptive behaviors frequently trigger emotional reactions such as anxiety, fear, and helplessness among participants, negatively affecting their job performance. Participants emphasized the critical role of team solidarity and organizational support in managing stress; however, they also highlighted the inadequacies of existing procedures and support mechanisms. The study suggests that airlines should enhance their crisis intervention policies and the legal, psychological, and operational support provided to employees. This research contributes to policy development processes aimed at improving employee well-being and ensuring operational safety in the aviation sector.