Tip 2 diyabet hastalarında Akdeniz diyetine uyumun metabolik kontrol parametreleri ve aterosklerotik risk faktörleri üzerine etkisi
- Tez No: 932753
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM SİNEM KÜÇÜKSARAÇ KIYICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Beslenme düzeninin birçok hastalığın gelişiminde ve tedavisinde önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Özellikle Akdeniz diyetinin, Tip 2 Diabetes Mellitus (T2DM) başta olmak üzere çeşitli hastalıklar üzerinde olumlu etkileri olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada, T2DM hastalarında Akdeniz diyetine uyumun metabolik kontrol parametreleri ve aterosklerotik risk faktörleri üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem ve Gereç: Çalışmaya, hastanemiz İç Hastalıkları ve Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniklerine başvuran, 30-65 yaş aralığında bulunan 188 T2DM hastası (103 kadın, 85 erkek) dahil edildi. Katılımcıların 8 saatlik açlık sonrası yapılan fizik muayene bulguları, antropometrik ölçümleri, hemogram, biyokimya, hemoglobin A1c (HbA1c) ve lipid profilleri kaydedildi. Visseral adipozite ı̇ndeksi (VAİ), plazma aterojenik ı̇ndeksi (PAİ), fibrozis-4 (FIB-4) skoru ve nötrofil-lenfosit oranı (NLO) hesaplandı. Ayrıca, hastalardan Akdeniz diyeti bağlılık ölçeğini doldurmaları istendi. Bulgular: Çalışmamızda hastaların medyan Akdeniz diyeti bağlılık ölçeği puanı 6 (min-maks: 2-11) olarak bulundu. Cinsiyetler arasında ölçek puanı açısından anlamlı bir fark saptanmadı (p=0,438).
Özet (Çeviri)
Aim: Diet plays a crucial role in the development and management of various diseases, including type 2 Diabetes Mellitus (T2DM). The Mediterranean diet is widely recognized for its potential benefits in metabolic regulation. This study aimed to investigate the effect of adherence to the Mediterranean diet on metabolic control parameters and atherosclerotic risk factors in patients with T2DM. Materials and Methods: A total of 188 T2DM patients (103 females, 85 males) aged 30–65 years, admitted to the Internal Medicine and Endocrinology and Metabolic Diseases outpatient clinics, were recruited for this study. Physical examination findings, along with anthropometric measurements, hemogram, biochemistry, hemoglobin A1c (HbA1c), and lipid profiles after 8 hours of fasting, were recorded. The visceral adiposity index (VAI), atherogenic plasma index (PAI), HbA1c level, fibrosis-4 (FIB-4) score, and neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR) were calculated. Patients completed the Mediterranean diet adherence scale. Results: The median Mediterranean Diet Adherence Scale score was 6 (range: 2–11). There was no significant difference in adherence scores based on gender (p=0.438).