Seralar için alçak enerji sistemlerine ilişkin güneş kollektirlerinin optimal modellemesi
The Simulation and optimization of the solar collectors of the low energy systems for greenhouses
  1. Tez No: 16540
  2. Yazar: MEHMET ALİ DAYIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ÖZCAN ÜLTANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
I ii ÖZ1! Yüksek Lisans Tezi SERALAR ÎÇÎN ALÇAK ENERJİ SİSTEMLERİNE ÎLÎŞKÎN GÜNEŞ KOLLEKTÖRLERİNİN OPTÎMAL MODELLEMESÎ Mehmet Ali DAYIOGLU Ankara Üniversitesi fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Mekanizasyon Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mustafa Öz can. ÜLTANIR 1991, Sayfa: 173 «Jüri : Prof. Dr. Mustafa Öz can ÜLTANIR Prof. Dr. Ali BAŞÇE5EÎNÇELÎK Prof.Dr.Birol EILEIŞ Bu çalışmada, kollektör-toprak altı ısı eşanjörü-sera bileşen lerinden oluşan sistemin elemanlar arası etkileşimleri gündüz ve gece periyotları için irdelenmiştir. Sera ısıl çevresinin düzenlenmesinde serpentin tip, serbest akışlı re vakum borulu olmak üzere üç değişik tip güneş kollektörünün etkenliği araştırılmıştır. Tasarlanan sera çift cam örtülü olup, gece periyodunda sera mikrokliması ısıl radyas yon dengesinin kurulması ve sera iç hacminin azaltılması için ısı per desinin kullanımı ön görülmüştür. Kollektör ve sera gibi alt sistemlere ilişkin olarak oluştum lan matematiksel modelin çözümü, GWBASIC programlama dili kullanılarak bilgisayarla yapılmıştır. Model, Anamur koşulları için güneş kollektör leriyle alçak enerji sistemine uygun sera ısıtma yükünün karşılanması nı amaçlamaktadır. Sera ısıl çevresine göre. en uygun kollektör sıcaklık gradyen ti (SG) aralığı 0
Özet (Çeviri)
iii ABSTRACT Masters Thesis THE SIMULATION AND OPTIMIZATION OP THE SOLAR COLLECTORS 0? THE LOW ENERGY SYSTEMS SOR GREENHOUSES Mehmet Ali DAYI OĞLU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Mechanization Supervisor: Prof.Dr. Mustafa Özcan ÜLTANIR 1991, Page: 173 «Jury : Prof.Dr. Mustafa Özcan ÜLTANIR Prof. Dr. Ali BAŞÇ1TÎNÇELÎK Prof. Dr. Biro 1 KILEIŞ la this study, the interactions between elements of the system cons tituted from components such as a collector, an underground heat exchanger and a greenhouse have been observed for day and night periods. The efficien cies of the three different solar collectors (a serpentine-flow collector, a free-flow collector and an evacuated tube collector) have been searched for setting up thermal environment of the greenhouse. The greenhouse has been designed as the cover of the double-glass. A thermal screen has been taken into consideration to set up the balance of the thermal radiation for micro climate of the greenhouse and to decrease inside volume of the greenhouse du ring the night. The solution of the mathematical model which expanded for subsystem relating to the collector and the greenhouse has been calculated using M&SE language of programming by a computer, fhe model has aimed which the approp riate heat requirement of the greenhouse is compensated to the low energy system by solar collector in Anamur conditions* According to thermal environment of the greenhouse, interval of the most suitable temperature gradient (SO) has been determined as 0 and the daily average exergetic efficiency is 3.1 *. As a result of analysis of the thermal environment of the greenhouse the average at? temperature of the greenhouse has been calculated as 290.5 ^ in daytime. The level of the energy inside greenhouse has been made secure somewhat by means of the thermal screen designed from 18 o'clock to 6 o'clock The average air temperature of the greenhouse has been calculated as 290.25 K at night time. KEY WORDS : The greenhouse heating of the solar collectors, the low energy systems, the exergy concept, optimization and simulation.