Öngerilmeli lif katkılı beton kirişlerin hesabı
Design of fiber prestressed concrete beams
  1. Tez No: 932759
  2. Yazar: FAHRİYE KALAN MACİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ÇAĞATAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmada daha önce Çağatay (1996) tarafından geliştirilen bilgisayar programı kullanılarak I kesitli öngerilmeli beton kirişlerin optimum tasarımı yapılmıştır. Tasarımda minimum ağırlık, minimum maliyet, minimum öngerilme kuvveti hesaplanmıştır. Daha sonra optimum tasarımı yapılmış 18 adet I kesitli öngerilmeli beton kirişler üretilmiştir. Öngerilmeli kirişlerin 6 adeti çelik lif katkılı, 6 adeti etriyeli ve 6 adeti ise lif katkısız ve etriyesiz olarak üretilmiştir. Üretilen öngerilmeli beton kirişlerin deneysel olarak eğilme altındaki davranışı incelenmiştir. Deneysel olarak, kirişlerin transfer ve servis durumlarında meydana gelen gerilme dağılımı, yük-yer değiştirme, yük-şekil değiştirme değerleri incelenmiş ve sonuçların teorik sonuçlarla uyum içerisinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, optimum design of I-shaped cross-section prestressed concrete beams was made using a computer program previously developed by Çağatay (1996). Minimum weight, minimum cost, and minimum prestressing force were calculated in the design. Then, 18 I-shaped cross-section prestressed concrete beams with optimum design were produced. 6 of the prestressed beams were produced with steel fiber additives, 6 with stirrups, and 6 without fiber additives and without stirrups. The behavior of the produced prestressed concrete beams under bending was investigated. Experimentally, the stress distribution, load-displacement, and load-strain values of the beams in transfer and service conditions were investigated, and the results were found to be in good with the theoretical results.