Etlik damızlıklarda değişik zorla tüy değiştirme yöntemlerinin çeşitli özelliklere etkileri
- Tez No: 4343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
- 24 - ÖZET Bu çalışmada farklı tüy dökümü yöntemlerinin etlik damızlıklarda çeşitli özelliklere etkileri incelenmiştir, Araştırmada materyal olarak Hubbard etlik damızlık ları kullanılmıştır. Tavuklar deneme ve kontrol grupları olarak rast gel e 3 ayrı kümeye ayrılmışlardır. Kontrol gru buna özel hiçbir işlem uygulanmazken, deneme gruplarına farkla şekilde tüy döküm yöntemleri uygulanmıştır. Araştırma sonunda yem tüketimi» yemden yararlanma damızlık dışı yumurta miktarı ve yumurta ağırlığı bakı mından önemli farklılıklar olduğu saptanmış. Buna karşı lık haftalık ortalama yumurta verim randımanı (j6), toplam yumurta miktarı (adet) ve ölüm oranı ($6) özellikleri bakı mından önemli bir fark ortaya çıkmamış tır. Sonuç olarak deneme grupları» kon tr ola kıyasla daha az yem tüıtetimiyle daha kaliteli yumurta elde ettikleri saptanmıştır. Damızlıklar için yemden yararlanma, yem tü ketimi ve yumurta kalitesi bakımından üstünlük gösteren açlığı takiben buğday yemi verilmesi ile yapılan tüy dö kümünün üreticilere önerilmesi uygun görülmüştür. Ayrıca elde edilmeleri oldukça pahalı olan damızlık materyalin tüy dökümü yolu ile daha uzun süre kullanılabileceği vur gulanmış tır.
Özet (Çeviri)
- 25 - SUMMARY The effect of force moulting methods on performance characteris tics of moulted meat- type bleeders were investi gated. The Hubbard meat type breeders used in this experi ment were randomly allocated in to three groups. One of them is control (no force-moulting J and the others moulted with two different methods. It was found that three was significant differences between control group and experimental groups in feed con version! feed consumption, number of n on -hatching eggs, egg weight but no significant differences weekly mean egg pro duction (c/o), total number of eggs produced per hen and mortality. The two experimental groups gave more hatching eggs and less feed consumption that the control group. One of the experimental group, which fed wheat after force-moul ting, recommended because it was better than the others in point of feed consumption, feed conversion, egg quality. Furthermore breeder material will be used longer period after force-moulted so it can be recommended because to obtain new breeder material is expensive.