Bitlis yöresinde yayılış gösteren daphne mucronata R. bitkisinin yağ asidi kompozisyonu ve antioksidan kapasitesinin belirlenmesi
Determination of fatty acid composition and antioxidant capacity of daphne mucronata R. plant distributed in bitlis region
- Tez No: 932780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ AYHAN KİREÇCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Thymelaeaceae familyasına (Sıyırcıkgiller) ait Defne bitki türleri üzerine bugüne kadar kapsamlı araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmalar, Defnebitkisi türlerinin flavonoid, kumarin, steroid ve terpenoid yapıda bileşikler içerdiğini, bu bileşiklerin izolasyonu ve yapı aydınlatmalarının yapıldığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, bu türler, içerdikleri biyoaktif bileşenlere bağlı olarak çeşitli alanlarda kullanım potansiyeline sahiptir. Bu çalışmada, Daphne mucronata R. (Defne) türünün biyokimyasal içerikleri, vitaminler ve yağ asidi içerikleri belirlndi. Belirlenen lokaliteler olan Bitlis merkez, Tatvan ve Hizan ilçelerinde doğal olarak yetişen Daphne mucronata R. bitkisinin yaprak, çiçek ve dal örneklerinden radikal süpürme akticitesi, protein içerikleri, flavanoid içerikleri, fenolik madde içerikleri ile ADEK vitaminleri ve yağ asidi içerikleri belirlendi. Elde edilen ekstraktlar üzerinde yağ asidi kompozisyonu ve antioksidan kapasitesi analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, Daphne mucronata R. türünün biyoaktif bileşenler açısından zengin bir içeriğe sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Comprehensive research has been conducted to date on plant species of the Daphne genus, which belongs to the Thymelaeaceae family. Studies have shown that Daphne species contain flavonoids, coumarins, steroids, and terpenoids, and their isolation and structural elucidation have been carried out. Additionally, due to their bioactive compounds, these species have potential applications in various fields. In this study, the biochemical composition, vitamin content, and fatty acid profile of Daphne mucronata R. were analyzed. Samples of leaves, flowers, and branches were collected from naturally growing Daphne mucronata R. plants in Bitlis city center, Tatvan, and Hizan districts. The radical scavenging activity, protein content, flavonoid levels, total phenolic content, as well as vitamins A, D, E, and K, and fatty acid composition were determined. Furthermore, the extracted samples were subjected to fatty acid composition analysis and antioxidant capacity evaluation. The findings indicate that Daphne mucronata R. has a rich composition of bioactive compounds, highlighting its potential for further research and application.