Ortaokul matematik öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi ile problem çözmeye yönelik inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between elementary school mathematics teachers' technological pedagogical content knowledge and their beliefs towards problem solving
- Tez No: 932786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH ÖÇAL, DOÇ. DR. MERTKAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul matematik öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi ile problem çözmeye yönelik inançları arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi ve aralarında bir ilişki olup olmadığını tespit edilmesidir. Araştırmanın evreni, Batman ili ortaokullarında görev yapan matematik öğretmenleri olarak kabul edilmiş olup, ulaşılabilir evren (örneklem) ise seçkisiz örnekleme yöntemiyle belirlenmiş ve 127 ortaokul matematik öğretmeninden oluşmaktadır. Bu araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden korelasyonel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Verileri elde etmek için“Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Ölçeği”ve“Matematiksel Problem Çözme İnanış Anketi”kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, ortaokul matematik öğretmenlerinin problem çözme inançları ile TPAB arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmüştür. Problem çözerken teknolojiden faydalanmanın alan bilgisi ile % 18,9; teknolojik alan bilgisi ile % 29,2 ve TPAB ile % 32,9 düzeyinde pozitif yönlü bir ilişkisinin olduğu görülmüştür. Bu bulgulara ek olarak ortaokul matematik öğretmenlerinin daha önceden problem çözme ile ilgilenme değişkeni ile teknolojiyle alakalı hizmet içi eğitim alma değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Hizmet süresi, akademik not ortalaması ve okulda teknolojiye erişim değişkenlerinin ortaokul matematik öğretmenlerinin problem çözmeye yönelik inançlarını etkilediği görülürken teknolojik pedagojik alan bilgilerini (TPAB) etkilemediği sonucuna varılmıştır. Ayrıca ortaokul matematik öğretmenlerinin problem çözme inançları ile TPAB'larının cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık bulunmuş olup bu durum erkekler öğrencilerin lehine olduğu görülmüştür. Sonuç olarak elde edilen veriler ışığında araştırmacılara, program yapıcılara ve öğretmen yetiştiricilere yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between elementary school mathematics teachers' technological pedagogical content knowledge and their beliefs about problem solving according to various variables and to determine whether there is a relationship between them. Elementary school mathematics teachers in Batman Province were accepted as the theoretical universe, and the participants were determined by random sampling method and the sample consisted of 127 elementary school mathematics teachers. In this research, correlational research method, one of the quantitative research methods, was used. In this research, 'Technological Pedagogical Content Knowledge Scale' and 'Mathematical Problem-Solving Belief Survey' tools were used to obtain data. According to the findings obtained from the analyses, it was seen that there was a significant relationship between the problem-solving beliefs of elementary school mathematics teachers and TPACK. It was observed that using technology while solving problems had a positive relationship with field knowledge at 18.9%, technological field knowledge at 29.2% and TPACK at 32.9%. In addition to these findings, no significant difference was observed according to the variables of secondary school mathematics teachers' previous involvement in problem solving and their receipt of technology-related in-service training. While it is seen that age, length of service, academic grade point average and access to technology at school affect secondary school mathematics teachers' beliefs about problem solving; It was concluded that it did not affect technological pedagogical content knowledge (TPACK). In addition, a significant difference was found in secondary school mathematics teachers' problem-solving beliefs and TPACK according to the gender variable, and this situation is in favor of boys. As a result, suggestions for researchers, program makers and teacher trainers are presented in the light of the data obtained.