Kumarin halkası içeren bileşiklerin teorik hesaplamaları, moleküler doking çalışmaları ve deneysel verilerle karşılaştırılması
Theoretical calculations, molecular doking studies of compounds containing coumarin rings and comparison with experimental data
  1. Tez No: 932793
  2. Yazar: AYLA İMAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMURAN SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
İki aşamalı olarak planlanan bu tez çalışmasının ilk aşamasında, 7-metoksi-4-metilkumarin, 6-metoksi-4-metilkumarin ve 6-etoksi-4-metilkumarin bileşiklerinin Gaussian 09W ve GaussView 5.1 paket programları kullanılarak Yoğunluk Fonksiyoneli Teorisi (Density Functional Theory, DFT) yöntemi ile moleküler geometrileri, FT-IR ve NMR spektrumları teorik olarak hesaplanmıştır. Moleküllerin enerjileri, yük dağılımları, dipol momentleri, moleküler elektrostatik potansiyelleri ve sınır moleküler orbitalleri (HOMO ve LUMO) hesaplama yoluyla ayrıca elde edilmiştir. Çalışma sonunda elde edilen teorik veriler deneysel sonuçlar karşılaştırılarak, aralarındaki uyum tespit edilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında ise 7-metoksi-4-metilkumarin, 6-metoksi-4-metilkumarin ve 6-etoksi-4-metilkumarin bileşiklerinin Moleküler Doking çalışmaları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first stage of this thesis study, which was planned in two stages, the molecular geometries, FT-IR and NMR spectra of 7-methoxy-4-methylcoumarin, 6-methoxy-4-methylcoumarin and 6-ethoxy-4-methylcoumarin compounds were calculated theoretically by using the Density Functional Theory (DFT) method using Gaussian 09W and GaussView 5.1 package programs. The energies, charge distributions, dipole moments, molecular electrostatic potentials and frontier molecular orbitals (HOMO and LUMO) of the molecules were also obtained by calculation. At the end of the study, the theoretical data obtained were compared with the experimental results and the agreement between them was determined. In the second part of the study, Molecular Docking Studies of 7-methoxy-4-methyl coumarin, 6-methoxy-4-methylcoumarin and 6-ethoxy-4-methylcoumarin compounds were calculated.