Obez hastalarda vücut yağ dağılımı ile CLOCK, BMAL1, MC4R gen polimorfizmleri, melatonin düzeyleri ve metabolik parametreler arasındaki ilişki
The relationship between body fat distribution, CLOCK, BMAL1, MC4R genetic polymorphisms, melatonin levels, and metabolic parameters in obese patients
- Tez No: 932794
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN FİDAN YAYLALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Obez hastalarda melatonin düzeyi düşük bulunmaktadır ancak hangi mekanizma ile obezite patogenezinde rol oynadığı netleştirilememiştir. Çalışmamızda melatoninin obezite patogenezindeki mekanizmasını belirlemek için vücut yağ dağılımı, GLP-1, ghrelin düzeylerini, CLOCK, BMAL1, MC4R genetik polimorfizmlerini ve bunların birbiri ile ilişkisini inceledik. Çalışmamıza 81 obez ve 80 kontrol olmak üzere 18-65 yaş arası toplam 161 hasta katıldı. Katılımcılardan bir gecelik açlık sonrası sabah açlık kan şekeri, insülin, düşük yoğunluklu lipoprotein, yüksek yoğunluklu lipoprotein, trigliserit, total kolesterol, ghrelin, GLP-1 ve melatonin düzeyleri ve genetik incelemeler için venöz kan örnekleri alındı. Serum ghrelin, GLP-1 ve melatonin düzeyleri elisa yöntemiyle değerlendirildi. Vücut kitle indeksi hesaplandı ve vücut yağ dağılımını belirlemek için USG analizi yapıldı. Genetik polimorfizmlerinin belirlenmesi için kandan DNA izolasyonu ve RT-PCR yöntemi ile polimorfizm analizi yapıldı. Ayrıca katılımcıların sabahçılık-akşamcılık durumunu belirlemek için morning/evening questionnare anketi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Melatonin levels are found to be low in obese patients, but the exact mechanism through which it plays a role in the pathogenesis of obesity has not yet been clarified. In our study, we aimed to determine the mechanism of melatonin in the pathogenesis of obesity by investigating body fat distribution, GLP-1, ghrelin levels, CLOCK, BMAL1, MC4R genetic polymorphisms, and their relationships with each other. A total of 161 participants, including 81 obese individuals and 80 controls, aged 18 to 65 years, were included in the study. After an overnight fast, venous blood samples were collected from participants in the morning for fasting blood glucose, insulin, low-density lipoprotein, high-density lipoprotein, triglycerides, total cholesterol, ghrelin, GLP-1, melatonin levels, and genetic analysis. Serum ghrelin, GLP-1, and melatonin levels were assessed using the ELISA method. Body mass index was calculated, and ultrasound analysis was performed to determine body fat distribution. DNA isolation from blood samples and RT-PCR were used for the analysis of genetic polymorphisms. Additionally, a morning/evening questionnaire was administered to assess the participants' chronotype.