İçme suyu arıtma tesisinde ham su pompasında kullanılan asenkron motorların yol verme işlemlerinin karşılaştırılması ve ekonomik analizi
Comparison and economic analysis of starting processes of asynchronous motors used in raw water pump in drinking water treatment plant
  1. Tez No: 932797
  2. Yazar: MUSTAFA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dünyada, enerji tüketiminin ve maliyetlerinin artması ile birlikte tasarruf tedbirleri alınmaya başlanmış, çalışan sistem üzerinde yapılan bazı iyileştirilmeler ile enerjinin daha verimli halde kullanılması sağlanmıştır. Hali hazırda çalışan sistemler üzerinde tasarlanmış elektrik motorlarının kapasitelerine göre harcadığı elektrik miktarlarının daha aşağıya nasıl indirilebilir konuları gündeme gelmiştir. Bu süreçte elektrik tüketimi en fazla olan asenkron motorlarının enerji sınıflarında ve yol verme sistemlerinde yapılan iyileştirmeler ile elektrik tüketiminde tasarruf elde edilmiştir. Suyun doğal akışı ile arıtma tesislerinin bulunduğu noktadan şehir içerisindeki depolara aktarımının sağlanabilmesi için belli bir kot üzerine tesis edilmesi gerekmektedir. Şehirlerin topografik yapısına göre, baraj seviyesinin ham su toplanma kotunun arıtma tesisi inşaatının bulunduğu kottan düşük olması ham suyun arıtma tesisine ulaşımına engel olmaktadır. Bu aşamada barajdaki su alma yapısından serbest bırakılan ham suyun arıtma tesisine ulaştırılabilmesi için pompaj yapılması gerekmektedir. Pompaj işlemi için genellikle asenkron motorlar kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Yalova içme suyunu sağlayan Gökçe Barajından serbest bırakılan ham suyun arıtma tesisine ulaşmasını sağlayan ve hali hazırda çalışan bilezikli asenkron motorlarına ait tesis değerlendirilmiştir. Tesiste, barajdaki seviyeye göre çeşitli güçlerde çalışan 6 grup ve toplamda 14 adet pompa bulunmaktadır. Her gruptan bir adet bilezikli asenkron motor yerine IE4 verimli asenkron motor kullanılması ve yol verme sisteminin sürücülü panolar ile sağlanması değerlendirilmiştir. Gerekli debi miktarına frekans üzerinden ayarlama yapılarak motorların devirleri kontrol edilmiştir. Sistemde IE4 verimli (%93,8) AEMOT marka asenkron motor kullanılması değerlendirilmiştir. Çalışma şartlarına bağlı değerlendirmede inverterli IE4 asenkron motorun hali hazırda çalışan redresörlü bilezikli asenkron motora göre saatte %2,21 oranında daha az elektrik tükettiği görülmüştür. Motorların günlük 8 saat çalıştırılması dikkate alındığında invertörlü IE4 asenkron motorun yıllık enerji tasarrufunun 20.736 kWh olduğu belirlenmiştir. Ayrıca bilezikli asenkron motor kullanımının gerektirdiği vana kısılması yerine frekansla devir kontrolünün sağlanmasının enerji tasarrufunu artıracağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increase in energy consumption and costs in the world, saving measures have begun to be taken, and some improvements on the operating system have enabled energy to be used more efficiently. The issue of how to reduce the amount of electricity consumed by electric motors designed on currently operating systems, according to their capacities, has been brought to the agenda. In this process, savings in electricity consumption were achieved through improvements made in the energy classes and starting systems of asynchronous motors, which consume the most electricity. In order to ensure the natural flow of water from the point where the treatment facilities are located to the tanks within the city, it needs to be installed on a certain level. According to the topographic structure of the cities, the fact that the raw water collection level of the dam level is lower than the elevation where the treatment plant construction is located prevents the raw water from reaching the treatment plant. At this stage, pumping is required to deliver the raw water released from the water intake structure in the dam to the treatment plant. Asynchronous motors are generally used for pumping. In this study, the facility of currently operating ring asynchronous motors, which allows the raw water released from the Gökçe Dam, which provides Yalova drinking water, to reach the treatment plant, was evaluated. In this facility, there are 6 groups and a total of 14 pumps operating at various powers depending on the level in the dam. It was evaluated to use IE4 efficient asynchronous motor instead of one slip-ring asynchronous motor from each group and to provide the starting system with driver panels. The speed of the motors was controlled by adjusting the required flow rate via frequency. The use of IE4 efficiency (93.8%) AEMOT brand asynchronous motor in the system was evaluated. In the evaluation based on the operating conditions, it was observed that the IE4 asynchronous motor with inverter consumed 2.21% less electricity per hour compared to the currently operating slip-ring asynchronous motor with rectifier. Considering that the motors are operated for 8 hours per day, the annual energy saving of the IE4 asynchronous motor with inverter is determined to be 20,736 kWh. In addition, it has been evaluated that providing speed control with frequency instead of valve throttling required by the use of slip-ring asynchronous motors will increase energy savings.