İç mekânda bitki kullanımının tasarıma etkilerinin irdelenmesi: Adana- Mersin alışveriş merkezleri örneği
Examining the effects of interior plant use on design: the example of Adana-Mersin shopping centers
- Tez No: 932798
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNÇ ASLAN TÜLÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
İnsanın doğayla ve onun bir parçası olan bitkilerle olan ilişkisi hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır. İç mekanda bitkinin kullanımı, eski çağlardan beri süregelmekte ve farklı uygarlıklara ait tarihi kanıtlar bunu destekler niteliktedir. Günümüzde bir tasarım gereksinimi olarak kullanımı ise olumlu psikolojik etkileri nedeniyle bilimsel bir nitelik kazanmıştır. Bu çalışmada, bitki kullanımının iç mekan tasarımına etkisi alışveriş merkezleri kapsamında değerlendirilmiştir. Örneklem kümesi olarak Doğu Akdeniz bölgesinde yer alan Adana ve Mersin illerinde sirkülasyonu en yoğun olan alışveriş merkezleri seçilmiştir. Alışveriş merkezleri yeme-içme alanları, sirkülasyon alanları, oturma-dinlenme alanları ve yakın çevrede bitki kullanımı başlıkları kapsamında değerlendirilmiştir. Bitki kullanımı, yaprak türlerine göre bitkiler, ağaçlar ve çalı türlerinin tasarımda kullanımı başlıkları altında değerlendirilmiştir. Değerlendirme görsel algıya dayalı olarak yapılmış ve her alışveriş merkezi için elde edilen sonuçlar genel değerlendirme tablosuna yansımıştır. Genel değerlendirmede ise yapılan inceleme neticesinde elde edilen verilen karşılaştırılarak sonucun ortaya çıkması sağlanmıştır. Bu kapsamda incelenen bazı örneklerde bitki kullanımının yüzeysel kaldığı ve etkili bir görsel algı oluşturmadığı görülmüştür. Bununla birlikte bazı örnekler de ise yakın çevreden başlayarak etkili ve çok çeşitli bitki kullanımının iç mekanda da devam ettiği tespit edilmiştir. Elde edilen tüm verilere dayanarak alışveriş merkezleri iç mekanlarında ve yakın çevresinde bitki kullanımının etkili bir görsel etki oluşturduğu sonucuna varılmıştır. Bu görsel etkinin tasarımı güçlendirici bir unsur olarak görülmesi ve buna uygun yaklaşımların tasarıma yansıtılması gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between humans and nature and plants, which are a part of it, is an indispensable part of life. The use of plants in interior spaces has been going on since ancient times and historical evidence from different civilizations supports this. Today, its use as a design requirement has gained a scientific quality due to its positive psychological effects. In this study, the effect of plant use on interior design was evaluated within the scope of shopping malls. The shopping malls with the highest circulation in the provinces of Adana and Mersin in the Eastern Mediterranean Region were selected as the sample group. Shopping malls were evaluated within the scope of food and beverage areas, circulation areas, sitting and resting areas and the use of plants in the immediate vicinity. The use of plants was evaluated under the headings of the use of plants, trees and shrub species in design according to their leaf types. The evaluation was made based on visual perception and the results obtained for each shopping mall were reflected in the general evaluation table. In the general evaluation, the data obtained as a result of the examination were compared and the result was revealed. In this context, it was observed that the use of plants remained superficial in some of the examined examples and did not create an effective visual perception. However, in some examples, it has been determined that effective and diverse plant use, starting from the immediate surroundings, continues in the interior. Based on all the data obtained, it has been concluded that the use of plants in the interior spaces of shopping malls and their immediate surroundings creates an effective visual effect. It has been concluded that this visual effect should be seen as a design-enhancing element and that appropriate approaches should be reflected in the design.