Kaplıca (ılıca)larda mekân tasarım ölçütleri ve organizasyonu-gölcük belediyesi yazlık ılıcası'nın değerlendirilmesi
Space design criteria and organization in thermal springs - evaluation of gölcük municipality summer hot springs
  1. Tez No: 932805
  2. Yazar: HÜMEYRA BAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ERTEN BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Özellikle ruh ve beden temizliğinde kullanılan su toplumları, yerleşim alanlarını ve mekânların oluşumunu etkileyen insanlık için önemli bir faktör aynı zamanda temel ihtiyaç olmuştur. Farklı dinlerde ve kültürlerde çeşitli kullanım şekilleri gösteren suyun ortak özelliği fiziksel açıdan temizleyici, ruhsal açıdan arındırıcı olmasıdır. Bu anlamda hareketli su kenarları, yerleşke merkezleri oluşumunun belirleyicisi olmuştur. Diğer bir yerleşke kurulan alan ise yer altından mineral içerikli termal su kaynaklarının çıktığı alanlardır. Çalışmanın amacı medeniyetlerin kurulmasını ve gelişmesini sağlayan suyun önemini, kullanıldığı yıkanma mekânlarını ve normal su kaynağının yanı sıra termal su kaynağının varlığıyla biçimlenen kaplıca (ılıca) mimarisinin tarihini ve kaplıca mekân tasarım ölçütleri ve organizasyonunun oluşumunu ortaya koymaktır. Çalışmada ilk önce şehirleri, ülkeleri ve kültürleri birbirine bağlayan ve medeniyetin yükselmesinde önemli bir rol oynayan suyun anlamsal önemi, bu doğrultuda oluşan yıkanma mekânlarının tarihi ve mimari yapılar arasından kaplıcaların iç mekân tasarımları ve organizasyonlarına yönelik kuramsal araştırmalara yer verilmiştir. İç mekân tasarımı ölçütleri ve mekân organizasyonundan elde edilen bilgiler ışığında örneklem alanı gözlem yoluyla incelenerek fotoğraf çekimi ile belgelenmiştir. Tez için deneysel alan olarak seçilen Gölcük Belediyesi Yazlık Ilıca'sının avan proje hali, uygulanan yapı hali ve bir ılıca kompleksinin ideal mekân organizasyonunun farklılıkları ortaya konmuştur. İncelenen kaplıca tesisinin proje ve uygulaması arasında farklılıklarının olduğu ve ideal mekân tasarımı ile de uyuşmazlıkların olduğu tespit edilmiştir. Bu doğrultuda çalışmanın sonunda ideal mekân tasarım ölçütleri ve organizasyonunu dikkate alarak uygulanan ılıca yapısı üzerine öneriler üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Water, especially used for soul and body cleansing, has become an important factor and a basic need for humanity, affecting the formation of societies, settlements and spaces. The common feature of water, which is used in various ways in different religions and cultures, is that it is physically cleansing and spiritually purifying. In this sense, lively waterfronts have been the determinants of the formation of settlement centers. Another area where settlements are established is the area where thermal water sources with mineral content come out from underground. The aim of the study is to reveal the importance of water that enables the establishment and development of civilizations, the bathing places where it is used, the history of spa (thermal spring) architecture shaped by the presence of thermal water sources in addition to normal water sources, and the formation of spa space design criteria and organization. In the study, firstly, the semantic importance of water, which connects cities, countries and cultures and plays an important role in the rise of civilization, the history of bathing places formed in this direction and theoretical research on the interior design and organization of hot springs among architectural structures are included. In light of the information obtained from the interior design criteria and space organization, the sample area was examined through observation and documented by taking photographs. The preliminary project state of the Gölcük Municipality Summer Hot Spring, which was chosen as an experimental area for the thesis, the applied structure state and the differences in the ideal space organization of a hot spring complex were revealed. It has been determined that there are differences between the project and implementation of the examined spa facility and that there are also inconsistencies with the ideal space design. In this direction, at the end of the study, suggestions were produced on the implemented spa structure, taking into account the ideal space design criteria and organization.