Sivas-Sıcakçermik kaplıcasının bugünkü durumu ve kaplıca yerleşmesi geleceğinin çağdaş açıdan planlama ve tasarımı için bir metod
The Present state of the Sivas-Sıcakçermik thermal springs and a method for contemporary planning and design for the future of the thermal spring settlement
- Tez No: 5492
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. HALUK ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
SİVAS-SICAKÇERMİK KAPLICASININ BUGÜNKÜ DORUMU VE KAPLICA YERLEŞMES t GELECE?İNİN ÇA?DAŞ AÇIDAN PLANLAMA VE TASARIMI İÇİN BİR METOD (Yüksek Lisans Tezi) M. Zeki AYDIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1989 ÖZ Bu çalışmada i ülkenizde bulunan 1300' den fazla ter mal su arasında, nitelik ve nicelik açısından önemli bir yeri olan Sivas-r-sıcakçermik kaplıcasının »çağdaş anlamda ki sağlık turizmi merkezleri arasında yerini alabilmesi için kaplıcanın problemlerinin araştırılması amaçlanmış tır.. Çalışmada mülakat ve gözlem metodları uygulanmış ve Özellikle Sıcakçermik* in modern kaplıca olarak planlama ve taşırımı için Önerilen metod ile kaplıcanın çeşitli sorunları, varsayımlarla ortaya konarak, bunlara çözüm aranmış ve elde edilen sonuçlara göre, kaplıca ile ilgi li çeşitli bulgular elde edilerek varsayımlar, kanıtlan mıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular değerlen dirilmiş ve modern kaplıcalarda bulunması gerekli olan, kür ve rekreasyon birimleri ile ilgili olarak, Sivas-S.ı- cakçermik kaplıca yerleşmesinde de çağdaş özelliklerde öncelikli mekanlar ve açık alanlar oluşturulması husus larında öneriler getirilmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 THE PRESENT STATE OF THE SIVAS-SICAKÇERMIK THERMAL SPRINGS AND A METHOD FOR CONTEMPORARY PLANNING AND DESIGN FOR THE FUTURE OF THE THERMAL SPRING, SETTLEMENT (M. Sc. Thesis) M. Zeki AYDIN Gazi UNIVERSITY. INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1989, ABSTRACT In this study, the investigation of the problems relating to the Sivas-Sicakçermik thermal springs, -which occupies quantitatively and qualitatively among more than 1300 thermal waters present in our country, for talcing part in a contemporary sense, among the health centres is aimed. In the study, interview and observation methods are used and especially with a method proposed for planning and designing Sıcakçermik as a modern hot water spring, various problems regarding the springs are -.. put forward hypothetically, solutions to these problems are sought and according to the results obtained, various deductions are evaluated and- relating to cure and recreation units necessary in modern springs, suggestions are brought on matters like forming spaces of priority and open filds in contemporary measures in the Sivas-Si- cakçermik thermal settlement *