Gundelia cappadocica bitkisinin kimyasal kompozisyonu, COVİD-19 spıke ACE2 bağlanma inhibisyon potansiyeli ile ın sılıco molecular dockıng ve adme özelliklerinin belirlenmesi
Chemical composition, COVİD-19 spike ACE2 binding inhibitionpotential and in silico molecular docking and admeproperties of gundelia cappadocica
  1. Tez No: 932825
  2. Yazar: AYDIN BAŞTİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÇAĞLAR ÇELİKEZEN, DR. MEHMET FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
COVID-19 hastalığı dünya genelinde bir pandemiye sebep olmuş ve birçok insanın hayatını bu hastalık sebebiyle kaybetmiştir. Bu hastalığın tedavisinde kullanılan belirli bir ilaç olmaması ve sebebiyle bu yöndeki ilaç araştırmalarına olan ilgi hızlı bir artış göstermiştir. Sunulan çalışma, Gundelia cappadocica Fırat'ın etanol ekstresinin anti-COVID-19 kapasitesini araştırmak amacıyla planlandı. Bu amaçla, anti-COVID-19 etkisi ticari kitler kullanılarak çalışıldı. Bunun yanında, bitki içeriği HPLC-DAD ile tespit edildi. Belirlenen komponentlerin ADME özellikleri SwissADME web aracı ile çalışılırken, moleküler docking analizleri CB-DOCK2 web aracı kullanılarak yapıldı. COVID-19 inhibisyonu en yüksek 10 µl konsantrasyonda %9.61 olarak bulundu. Resveratrol, kuersetin ve krisin ilaç benzeri molekül kriterlerinin tamamına uyum gösterdi. Moleküler docking simülasyonlarında ise en yüksek bağlanma afinitesini naringin molekülü gösterdi (∆G=-9.5 kcal/mol). Bu sonuçlar, Gundelia cappadocica'nın COVID19'un önlenmesi ve tedavisinde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
COVID-19 has caused a worldwide pandemic and many people have lost their lives due to this disease. Due to the lack of a specific drug used in the treatment of this disease, interest in drug research in this direction has increased rapidly. The present study was planned to investigate the anti-COVID-19 capacity of the ethanol extract of Gundelia cappadocica Fırat. For this purpose, the anti-COVID-19 effect was studied using commercial kits. In addition, plant content was determined by HPLC-DAD. ADME properties of the identified components were studied with SwissADME web tool, while molecular docking analysis was performed using CB-DOCK2 web tool. COVID-19 inhibition was found to be 9.61% at the highest concentration of 10 µl. Resveratrol, quercetin and chrysin fulfilled all drug-like molecule criteria. In molecular docking simulations, naringin molecule showed the highest binding affinity (∆G=-9.5 kcal/mol). These results suggest that Gundelia cappadocica can be used in the prevention and treatment of COVID19.