Bireysel giysilere entegre edilmiş piezoelektrik şeridin insan hareketinin tanımlanması ve elektrik üretim performansının analizi
Analysis of defining human motion and electric generation performance of a piezoelectric strip integrated onto individual clothing
- Tez No: 932824
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Kaynakları ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bugün, dünyada ilerleyen teknolojiyle birlikte artan enerji taleplerini karşılamak için yeni enerji kaynakları aranırken; bu kaynakların, yenilenebilir ve sürdürülebilir olması hedeflenmektedir. Çalışmada, bu amaç doğrultusunda yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kaynağı olarak piezoelektrik malzeme entegre edilmiş bir akıllı tekstil tasarlanmıştır. Çalışmada tasarlanan bu akıllı tekstilde, bir pantolon üzerine şerit piezoelektrik malzeme monte edilerek; piezoelektrik malzeme tarafından üretilen elektrik sinyallerinin, bacak hareketlerine bağlı olarak oluşturduğu farklı yürüme desenleri incelenmiştir. Oluşan bu yürüme desenleri çeşitli genliklere sahip kompleks sinüzoidal dalgalardan meydana gelmektedir. Piezoelektrik malzemeden ölçülen dalgaların genlikleri oluşan potansiyel farkını göstermekte, fakat yürüyüş desenini tam olarak karakterize etmeye olanak vermemektedir. Bu yüzden, ölçülen gerilim değerleri Orijin programında FFT analizleri ile zaman uzayından frekans uzayına çevrilmiş ve bulgular incelenmiştir. Deneysel sonuçlar, bu çalışmada geliştirilen piezoelektrik-pantolon sisteminin, bireylerin günlük yürüyüş aktiviteleri sırasında 6 ila 10 V arasında değişen bir elektrik potansiyeli ürettiğini göstermektedir. Bu ölçümlerde, 10 saniyelik bir yürüme periyodu boyunca kaydedilen elektrik potansiyeli değerlerinin entegre edilmesiyle elde edilen güç hesaplaması, 0,183 watt-saniye (65,88 watt-saat) güç değerini ortaya koymuştur. Bu değer, bu çalışmada geliştirilen piezoelektrik pantolon sisteminin, cep telefonları veya giyilebilir sağlık sensörleri gibi düşük voltajlı elektronik cihazların güç gereksinimlerini karşılamak için yeterli olabileceğini göstermektedir. Ayrıca, çeşitli yürüme kalıpları için FFT analizlerinde frekans spektrumunun incelenmesiyle, spektrum sonuçlarında gözlenen önemli farklılıklar sayesinde vücuttaki bazı kusurlarının tespit edilebileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Alternative energy sources are investigating to meet the increasing energy demands with the advancing technology in the world nowadays, it is firstly aimed that these sources are renewable and sustainable. In this study, a smart textile integrated by piezoelectric material was proposed as an energy source for this aim. In smart textile, strip piezoelectric material was mounted on the pants; walking patterns created by the electric signals produced by the piezoelectric material according to the leg movements were examined. Walking patterns consist of complex sinusoidal waves with various amplitudes. The amplitudes of the obtained and measured waves show us the potential difference that occurs, but they are not enough to characterize the walking pattern of humans. Therefore, the obtained voltage values were converted from time space to frequency space by FFT analyses method in the Origin program and the findings were examined. Experimental results show that the developed piezoelectric-pants system produces an electric potential between 6-10 V during the daily walking activities of individuals. In the measurements, the power calculation obtained by integrating the electric potential values recorded during a 10-second walking period revealed a power value of 0.183 watt-seconds (65.88 watt-hours). This value shows that the piezoelectric pants system developed in the study is sufficient to meet the power requirements of low-voltage electronic devices such as mobile phones or wearable health sensors. In addition, it is predicted that somebody's defects can be detected by examining various walking styles and thanks to the significant differences observed in the frequency spectrum results in FFT analyses.