Implementations of generative artificial intelligence tools within the contexts of english language teaching and learning: a systematic review
İngilizce dil öğretimi ve öğrenimi bağlamında üretken yapay zeka araçlarının uygulamaları:Sistematik inceleme
- Tez No: 932844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN HOPCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Üretken Yapay Zeka teknolojileri, dil eğitimi de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda büyük ilgi uyandırmış ve bu teknolojilerin öğrenme ve öğretim süreçlerini iyileştirme potansiyeli keşfedilmeye başlanmıştır. Ancak, bu alandaki mevcut bilgiyi ve boşlukları özetleyen sistematik incelemeler konusunda bir eksiklik bulunmaktadır. Bu bağlamda, bu sistematik inceleme, üretken yapay zeka araçlarının yabancı dil eğitiminde, özellikle İngilizceyi İkinci Dil Olarak Öğrenme, İngilizceyi Yabancı Dil Olarak Öğrenme, İngilizceyi Öğrenen Öğrenciler ve İngilizce Dil Öğretimi bağlamlarında uygulanmasını incelemeyi amaçlamaktadır. Çeşitli veri kaynaklarında yapılan aramalarla 823 makale belirlenmiş ve çalışma kriterlerine dayalı olarak 39 makale dahil edilmiştir. Çalışma hedeflerine paralel olarak, makaleler, yayın yılı, araştırma yöntemi, öğrenme yeri, hedef kitle, kullanılan GAI aracı, rolü, veri toplama aracı ve yöntemi, çalışma süresi, örneklem seçimi türü, veri analizi yöntemi, çalışmaların ana amaçları ve sonuçları gibi pek çok faktör açısından analiz edilmiştir. Bulgular, özellikle ChatGPT'nin, farklı bağlamlarda İngilizce dil eğitimini geliştirme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Kişiselleştirilmiş öğrenme ve geri bildirim sunma gibi faydalar sağlayarak, ChatGPT genel dil yeterliliğini artırmaktadır. Ayrıca özellikle yazma becerisi olmak üzere, dil becerilerini geliştirmekte, motivasyonu artırmakta ve öğretimi kolaylaştırmaktadır. Hem İngilizce dil öğrenimi hem de öğretimi için faydalar sunmasına rağmen, etik sorunlar, akademik dürüstlük, yaratıcılığı sınırlama ve yanlış bilgilendirme gibi bazı endişeler dile getirilmiştir. İngilizce dil eğitiminde olumlu etkilerini en üst düzeye çıkarmak için dikkatli bir şekilde uygulanmasının önemi vurgulanmakta ve daha fazla araştırma yapılması gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Generative Artificial Intelligence technologies have attracted considerable interest in various fields including language education where their potential to improve learning and teaching has begun to be explored. However, there is a lack of systematic reviews summarizing both the existing knowledge and gaps in this field. With regard to this, this systematic review aims to explore the implementation of GAI tools in foreign language education, specifically within the contexts of ESL, EFL, ELL and ELT. Through searching on various data sources and identifying 823 articles, 39 articles were included based on the study's criteria. Aligned with the study objectives, the articles were analyzed in terms of many factors such as publication year, research method, learning place, target audience, utilized GAI tool, its role, data collection tool and method, study duration, sample selection type, data analysis method, main purposes and results of the studies. The findings suggest that GAI tools, specifically ChatGPT, have the potential to enhance English language education in various contexts. By offering benefits such as providing personalized learning and feedback, ChatGPT enhances overall language proficiency. It develops language skills, particularly writing, boosts motivation and facilitates teaching. Despite presenting benefits for both English language learning and teaching, some concerns, including ethical issues, academic integrity, limiting creativity and misinformation, have been addressed, highlighting the importance of careful implementation to maximize their positive effects on English language education and suggesting that further research is needed.