Genç sporcularda ebeveyn desteğinin pozitif benlik ve öz yeterlilik üzerine etkisi
The effect of parental support on positive self-concept and self-efficacy in young athletes
  1. Tez No: 932854
  2. Yazar: RABİA ÖZKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı genç sporcularda ebeveyn desteğinin pozitif benlik ve öz-yeterlilik üzerine etkisinin incelenmesidir. Bu araştırma, ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüş nicel bir çalışmadır. Çalışma Samsun ilinde bulunan 12 yaş ve üzeri 250 sporcuya uygulanmıştır. İstatistiksel işlemlerde T testi, tek yönlü ANOVA ve LSD testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of parental support on positive self-concept and self-efficacy in young athletes. This research is a quantitative study that conducted by using correlational screening model. The study was applied to 250 athletes aged 12 and above in Samsun. Statistical procedures such as the T-test, one-way ANOVA, and LSD tests were used in the analysis.