Afyonkarahisar Valiliğinde çalışanların afet tehdidi için psikolojik hazırlık düzeyleri ile afet hazır bulunuşluluğun değerlendirilmesi
Assessment of psychological preparedness levels and disaster preparedness of employess in Afyonkarahisar Grovernorat
- Tez No: 932855
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İlk ve Acil Yardım, Psychology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Afet Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada yerel yönetimin en yetkili resmi kurumlarından birisi olan valiliğin afetlerde görev alan çalışanların psikolojik hazırlık düzeyleri ve afet hazır bulunuşluklarını incelemek ve önemini dikkat çekmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla daha önce afet yaşamış bölge açısından risk teşkil eden Afyonkarahisar ilinin valilik çalışanları tercih edilmiştir. Tanımlayıcı araştırma Şubat 2024 – Mart 2024 tarihlerinde Afyonkarahisar ilinde görev alan Valilik çalışanları ile yapıldı. Veriler uzman görüşleri ve literatür ışığında Demografik Bilgi Formu, Afet Tehdidi için Psikolojik Hazırlık Ölçeği ve Afet Hazırbulunuşluk Ölçeği formları ile toplanmıştır. Çalışmada elde edilen bulguların analizinde iki bağımsız grubun ortalama karşılaştırmasında student t testi, ortanca karşılaştırmasında Mann Whitney U testi kullanılacaktır. İki den fazla grubun ortalama karşılaştırmasında tek yönlü varyans analizi, ortanca karşılaştırmasında Kruskall Wallis testi kullanılacaktır. Çoklu karşılaştırmalarda Tukey ve Dunn testlerinden yararlanılacaktır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi 0,05 olarak alınacak, hesaplamalarda SPSS (version 26) paket programı kullanılacaktır. Araştırmaya katılan gönüllü 142 valilik çalışanı bireylerin yaş aralığı 22-64 arasında olup, yaş ortalaması 37,82±9,35'dur. Valilik çalışanlarının deneyim süresi 1 ila 40 yıl arasında değişmekte olup, ortalama 10,75±8,94 yıldır. Katılımcıların dağılmını incelediğimizde %59,9'ü (n=85) erkek, %71,8'i (n=102) evli, %88,7'si (n=126) çekirdek aile, %35,21'i (n=50) çocuk sahibi değildir, %64,8'i (n=92) üniversite, %64,7'si (n=92) kendi evinde yaşamaktadır, %89,4'ü (n=127) apartmanda, evlerinin ruhsatı %71,8'i (n=102) 2000 yılı sonrasına aittir. Katılımcıların %88'i (n=125) herhangi bir afette yakınını kaybetmemiştir ve %85,2'si (n=121) afet çantasına sahip değildir. Valilik çalışanlarının aile yapısı, eğitim düzeyi, yaşadıkları yer, yaşadıkları yerin türü, evin ruhsatı, daha önce afet yaşama durumu, daha önce afette yakınını kaybetme durumu, tanı almış hastalık durumu değişkenlerine göre ATPHÖ ve AHBÖ toplama ve alt boyut ortalamaları arasında anlamlı bir ilişki görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the psychological preparedness levels and disaster preparedness of employees working in disasters at the governor's office, one of the most authorized official institutions of the local government, and to draw attention to its importance. For this purpose, governor's office employees of Afyonkarahisar province, which poses a risk for the region that has previously experienced a disaster, were preferred. The descriptive study was conducted with governor's office employees working in Afyonkarahisar province between February 2024 and March 2024. Data were collected with the Demographic Information Form, Psychological Preparedness Scale for Disaster Threat (PPDTS) and Disaster Readiness Scale (DRS) forms in the light of expert opinions and literature. In the analysis of the findings obtained in the study, the Student t test will be used in the comparison of the means of two independent groups, and the Mann Whitney U test will be used in the comparison of the medians. One-way analysis of variance will be used in the comparison of the means of more than two groups, and the Kruskall Wallis test will be used in the comparison of the medians. Tukey and Dunn tests will be used in multiple comparisons. The statistical significance level will be taken as 0.05, and SPSS (version 26) package program will be used in the calculations. The age range of the 142 volunteer participants who are provincial government employees is between 22 and 64 years, with a mean age of 37.82±9.35 years. The work experience of the participants varies between 1 and 40 years, with an average of 10.75±8.94 years. When examining the distribution of the participants, 59.9% (n=85) are male, 71.8% (n=102) are married, and 88.7% (n=126) live in a nuclear family. Additionally, 35.21% (n=50) do not have children, 64.8% (n=92) are university graduates, and 64.7% (n=92) live in their own home. Furthermore, 89.4% (n=127) reside in an apartment, with 71.8% (n=102) of their homes having been built after the year 2000. Lastly, 88% (n=125) of the participants have not lost a relative in any disaster, and 85.2% (n=121) do not own a disaster preparedness kit. No significant relationship was found between the total and sub-dimension averages of PPDTS and DRS based on the variables of family structure, education level, place of residence, type of residence, house permit, previous disaster experience, previous loss of a relative in a disaster, and diagnosed illness status among governorship employees.