Readability-aware text summarization: Controlling readability in summarizations
Okunabilirlik farkındalığı olan metin özetleme: Özetlemelerde okunabilirliğin kontrolü
  1. Tez No: 932876
  2. Yazar: MEHMET SAMET DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Son yıllarda, otomatik metin özetleme, özellikle transformer mimarili modellerin geliştirilmesiyle önemli bir ilerlemeye tanık olmuştur. Bununla birlikte, üretilen özetlerin okunabilirlik seviyesini kontrol etme zorluğu, özellikle Türkçe gibi karmaşık dil özelliklerine sahip diller için yeterince araştırılmamış bir alan olarak kalmaktadır. Bu boşluk, etkili iletişimi engelleme etkisine sahip ve ayrıca bilginin erişilebilirliğini kısıtlamaktadır. Metinsel verilerin okunabilirliğini kontrol etmek, ilkokuldan yüksek lisans seviyesine kadar değişen öğrenciler ve farklı eğitim geçmişlerine sahip bireyler gibi farklı okuryazarlık ve eğitim seviyelerine sahip farklı kitleler için özetler oluşturmak için önemli bir unsurdur. Belirli okuyucu gruplarının ihtiyaçlarına uygun özetler, anlama ve etkileşimi artırarak hedeflenen mesajın etkili bir şekilde iletilmesini sağlar. Ayrıca, okunabilirlik kontrolü, özetleme modellerinin eğitim ve profesyonel alanlarda kullanılabilirliğini artırmak için gereklidir. Mevcut özetleme modelleri genellikle çıktılarının karmaşıklığını ayarlayacak mekanizmalara sahip değildir, bu da belirli okuyucu grupları için çok basit veya aşırı karmaşık olabilecek özetlerle sonuçlanır. Bu nedenle, içeriği belirli okunabilirlik seviyelerine göre uyarlayabilen modeller geliştirmek çok önemlidir. Bu sorunun ele alınması, içeriğin doğru ve tutarlı olmasını sağlarken hedef okuyucu grubu için özetlerin okunabilirliğini manipüle edebilen yöntemlerin geliştirilmesini gerektirir. Özetleme modellerini okunabilirliğin farkında hale getirerek, bilginin daha geniş okuyucu gruplarına erişilebilirliğini önemli ölçüde artırabiliriz.
Özet (Çeviri)
In recent years, automatic text summarization has witnessed a significant advancement, particularly with the development of transformer-architectured models. However, the challenge of controlling the readability level of generated summaries remains an under-explored area, especially for languages with complex linguistic features like Turkish. This gap has the effect of impeding effective communication and also limits the accessibility of information. Controlling readability of textual data is an important element for creating summaries for different audiences with varying literacy and education levels, such as students ranging from primary school to graduate level, as well as individuals with diverse educational backgrounds. Summaries that align with the needs of specific reader groups can improve comprehension and engagement, ensuring that the intended message is effectively communicated. Furthermore, readability adjustments are essential for extending the usability of summarization models in educational and professional domains. Current summarization models often don't have the mechanisms to adjust the complexity of their outputs, resulting in summaries that may be too simplistic or overly complex for certain types of reader groups. Developing adaptive models that can tailor content to specific readability levels is therefore crucial. Addressing this problem requires the development of methods that are able to manipulate the readability of summaries for the target reader group while making sure that their content is accurate and coherent. By making summarization models aware of readability, we can significantly enhance the accessibility of information to wider groups of readers.