Bilim iletişimi ve siyaset ilişkisinde medyanın rolü: İklim değişikliği çerçevesinde bir inceleme
The role of media in the relationship between science communication and politics: An analysis within the framework of climate change
  1. Tez No: 879158
  2. Yazar: SERGEN YARAMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bilim iletişimi, bilimsel bilgilerin kamuya ulaşmasını belirli yöntemler ile sağlayan ve kamunun tepkilerini ölçerek faaliyetlerine devam eden bir iletişim türüdür. Bireyler, bilimsel bulgular tarafından sağlanan bilgilere dayanarak günlük kararlar verdikleri için, akademisyenler ve diğer paydaşlar, bilimle ilgili etkili kamu iletişiminin (kişisel davranışlar, oy verme tercihleri veya daha geniş anlamda kamu algıları) sonuçlarının farkında olmakla birlikte bilim iletişimi; bilim insanlarının ve diğerlerinin bilimsel bilgiyi nasıl aktardıkları, kamuoyunun bu bilgiyi nasıl alıp yorumladıkları ve bu dinamiklerin sosyal ve politik yönlerini sistematik olarak değerlendirmek için geliştirilmiş bir çalışma alanıdır (Akin ve Scheufele, 2017, s.23). Bilimsel bilgiler, kültürel ve sosyal süreçlerden oluşan bireyin algısal mekanizmalarından geçerek belirli bir kanaat oluştururlar. Bilimsel bilgiyi üreten, yayılımını sağlayan aktörler ve paydaşlar vardır. Bunlar; bilim insanları, üniversiteler, kamu kurumları, geleneksel ve sosyal medya araçları, sermayedarların fon hareketleri, politikacılar, sivil toplum kuruluşları ve bağımsız araştırmacı toplulukları olarak sayılabilir. Bu öznelerin yapısını ve bilimsel faaliyetler ile ortaya koyduğu ilişkiyi çözümlemek kamuya sirayet eden kamusal bilimsel bilginin ne tür sonuçlar ortaya çıkaracağını bize gösterebilir. Bu sebeple son yıllarda aşı ve iklim karşıtlığı gibi özellikle sosyal medyanın yapısından ve ilgili kurumların faaliyetlerinden de kaynaklanacak bir şekilde artan bilimsel bilginin reddiyesi ve bu reddiyeden ortaya çıkan siyasi kutuplaşmanın irdelenmesi için politize edilmiş toplulukların haber alma kaynaklarındaki verilerine ulaşmak bize bir içgörü sunabilir.. Bu bağlamda amaçlı örnekleme yöntemiyle Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) sağ eğilimli cumhuriyetçi/ muhafazakar medya araçlarından FOX News ve Breitbart ile sol eğilimli demokrat/liberal eğilimli medya araçları CNN, Washington Post ve İtalya'da sağ eğilimli Correire Della Serra ve sol eğilimli il Fatto Quoditidiano gibi yayınların farklı ideolojilere sahip okuyucu kitlelerine iklim değişikliği haberlerini nasıl verdiğini irdelemek bilim iletişimi ve politika ilişkisini anlamlandırmamızı sağlayabilir. ABD gibi iklim konusunun sıcak bir politik saha olduğu ve İtalya gibi iklim konusunun politik olarak kutuplaştırmadığı ülkelerin medyasında yapılan bu inceleme medyanın rolüne dair birkaç çıkarım yapma imkanımızı sağlar. Ayrıca, bu haber anlatısını sosyal medyada ABD merkezli tartışma yaratacak, iklim değişikliği argümanları sunan içerik üreticileri ile karşılaştırmak bilim iletişimi, politika, medya üçgenindeki ilişki için bir içgörü oluşturabilir. İncelediğimiz bu ilişkideki verileri açığa çıkarmak için Python kodlama dilinin veri toplama, veri temizleme formüllerinden yararlanıldı. Google Colab ortamında dosyaların oluşturulması için; Web Scraping, NewsAPI ve Google NewsAPI gibi uygulamalardan faydalanıldı. Ayrıca, yine Python kodlamaları ile aynı platformda veri görselleştirilmesi gerçekleştirilerek bulgulara ulaşıldı. Elde ettiğimiz bu bulgulara göre; ABD gazetelerinde sosyal medyadaki grupların hassasiyetlerine yönelik herhangi bir söylem geliştirmezken politik unsurlara -genellikle ABD devlet başkanlığı düzeyinde- aynı zamanda iklim inkarcılığını korkutma eğilimi gösteren kelime gruplarına tanık olmaktayız. Yine İtalya'da da daha çok iklim değişikliğinin psikolojik taraflarıyla ilgili yayınlara önem verdiği kelime gruplarında“çocuklar, anksiyete, ölüm”gibi kelimelerin varlığı ile hala poltik bir sahanın etkisi olmasa da yakın bir gelecekte olma ihtimalini düşünmek yerine okunma ve reyting kaygısı ile yapılan haberlere rastlanılmıştır. Sonuç olarak, çalışma geleneksel medyanın bilimsel iletişimi faaliyetlerine mesafeli durduğu ve bu mesafenin iklim inkarcılığı gibi grupların hassasiyetlerini anlamlandırmak yerine daha fazla kutuplaştırmayı artırma eğiliminde olduğunu, metin içerisinde anlamlandırmaya çalışacağımız“bilimsel ve dijital agora”kavramı oluşturma gayesi gütmediklerini, sosyal medyadaki argümanlara ve endişelere karşı politik arka plan farketmeksizin herhangi bir aksiyon alınmadığı, bilim iletişimi profesyonellerinin ve bilim kuruluşları profesyonellerinin medya kullanımını ve medya ile ilişkileri göz ardı ettiğini ve toplumun sosyal medyada kendi ürettiği fikirler ile politikacılarla kurduğu bağların bilimsel faaliyetleri bir şekilde yönlendirmeye çalıştığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Science communication is a type of communication that ensures scientific information reaches the public through specific methods and continues its activities by measuring public reactions. Since individuals make daily decisions based on information provided by scientific findings, academics and other stakeholders are aware of the consequences of effective public communication about science (such as personal behaviors, voting preferences, or broader public perceptions). Science communication is a field of study developed to systematically evaluate how scientists and others convey scientific knowledge, how the public receives and interprets this information, and the social and political aspects of these dynamics (Akin and Scheufele, 2017, s.23). Scientific information forms a certain opinion as it passes through the perceptual mechanisms of individuals, which consist of cultural and social processes. There are actors and stakeholders who produce and disseminate scientific knowledge. These include scientists, universities, public institutions, traditional and social media tools, the movements of capital by financiers, statements by politicians, non-governmental organizations, and citizen science communities. Analyzing the structure of these subjects and their relationship with scientific activities can show us what kinds of results the public scientific knowledge that permeates the public sphere will produce. Therefore, in recent years, examining the rejection of scientific knowledge, which has increased especially due to the nature of social media, and the political polarization resulting from this rejection, can tell us something by accessing the data on the news sources of these politicized communities, such as opposition to vaccines and climate change. In this context, examining how right-leaning Republican/conservative media outlets like FOX News and Breitbart in the United States (US) and left-leaning Democrat/liberal media outlets like CNN, Washington Post, and right-leaning Correire Della Serra and left-leaning il Fatto Quotidiano in Italy present climate change news to their audiences with different ideologies can help us understand the relationship between science communication and politics. This examination of media in countries like the US, where climate issues are a hot political topic, and Italy, where climate issues do not cause political polarization, provides an opportunity to draw a few conclusions about the role of the media. Additionally, comparing this news narrative with content creators on social media that spark discussions about climate change arguments based in the US can offer an insight into the relationship between science communication, politics, and media. Python programming language was used for data collection and data cleaning formulas to reveal the data in this relationship we examined. Applications such as Web Scraping, NewsAPI, and Google NewsAPI were used to create files in the Google Colab. Additionally, data visualization was performed on the same platform with Python coding to reach the findings. According to our findings, while US newspapers do not develop any discourse towards the sensitivities of groups on social media, we witness word groups showing a tendency to scare climate deniers at the political level - such as the US presidency. In Italy, we have found news focusing on the psychological aspects of climate change, with word groups containing words like“children, anxiety, death,”indicating that while there may not yet be a political arena's impact, there are news reports made with the concern of readability and ratings instead of considering the possibility of a political impact in the near future. In conclusion, the study shows that traditional media keeps a distance from science communication activities and that this distance tends to increase polarization rather than understanding the sensitivities of groups like climate deniers. They do not aim to create a scientific agora concept that we will try to make sense of within the text. Regardless of the political background, no action is taken against arguments and concerns on social media. Science communication professionals and professionals of scientific institutions ignore the use of media and their relationship with the media, and society tries to direct scientific activities in some way with the ideas it produces on social media and the connections it establishes with politicians.