Investigation of the critical factors impacting organizational adoption of ai technology
Yapay zekâ teknolojisinin kurumsal olarak benimsenmesinde etkili olan kritik faktörlerin araştırılması
  1. Tez No: 932881
  2. Yazar: DİLEK ÇABUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZIM TAŞKIN, PROF. DR. ZUHAL TANRIKULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yapay Zekâ hızla gelişmeye devam eden yeni bir alandır. Derinlemesine araştırma gerektiren karmaşık zorluklar ve keşfedilmemiş fırsatlar içermektedir. Yapay Zekâ teknolojileri ve uygulamaları araştırmada ilgi toplamış olsa da Yapay Zekâ teknolojilerinin benimsenmesi ve entegrasyonu büyük ölçüde keşfedilmemiş durumdadır. Tüm ilerlemelere rağmen, kritik faktörlerin Yapay Zekâ entegrasyonu üzerindeki gerçek etkisi hala tam olarak anlaşılmamıştır ve bu durum literatürde daha fazla araştırma gerektiren kritik bir boşluğa işaret etmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, Yapay Zekâ teknolojilerinin örgütsel adaptasyonunu incelemek ve bunu etkileyen faktörleri belirlemektir. Bunu yapmak için, araştırma tasarımında Yeniliğin Yayılması Teorisi ve Teknoloji, Organizasyon ve Çevre (TOE) Çerçevesi uygulanmaktadır. Bu iki teorinin birlikte kullanılması, adaptasyon sürecini örgütsel açıdan keşfetmek için bir temel sağlar. Kapsamlı bir literatür incelemesine dayalı olarak, teorik bir model, Yapay Zekânın benimsenmesi ve uygulanması üzerinde üç ana faktörün (teknolojik, örgütsel ve çevresel) etkilerini incelemiştir. Bu araştırmanın sonucunda, Yapay Zekâ Benimsenmesi ve Uyumluluk, Teknik Yetenek, Yönetimsel Destek, Rekabet Baskısı, Tedarikçi Ortaklıkları arasında pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Araştırma sonucu, şirketlere Yapay Zekâ teknolojilerini uygulamaları için önemli yönetimsel destekler sunmaktadır. Bulgular, daha fazla araştırma için bir temel teşkil etmekte olup, BT ve Yapay Zekâ yöneticileri tarafından kuruluşlarının üretkenliğini ve performansını artıran Yapay Zekâ teknolojisi çözümlerinin uygulanması sırasında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Artificial Intelligence (AI) is an emerging field that continues to develop at a rapid pace. It consists of challenges and unexplored opportunities that require in-depth research. While AI technologies and applications have garnered attention in research, the adoption and integration of AI technologies remains largely unexplored. Despite all the progress, the real impact of critical factors on AI integration is still not fully understood, pointing to a critical gap in the literature that calls for further exploration. The main purpose of this study is to examine the organizational adaptation of AI technologies and identify the factors affecting it. To do this, Diffusion of Innovation Theory and the Technology, Organization, and Environment (TOE) Framework are applied in the research design. Using these two theories together ensures a basis for exploring adaptation process from an organizational side. Based on a comprehensive literature review, a theoretical model examined the effects of three major factors—technological, organizational, and environmental—on the adoption and application of AI. As a result of this research, positive and statistically significant relationship has been found between AI Adoption and Compatibility, Technical Capability, Managerial Support, Competition's Pressure, Vendor Partnership. The research result offers important managerial support for companies to implement AI technologies. The findings serve as a basis for further research and can be utilized by IT and AI supervisors during the implementation of Artificial Intelligence technology solutions that enhance their organization's productivity and performance.