Çocukların sınıfa asılan yaşlı görsellerine yönelik görüşlerinin yaşlanmaya ilişkin görüşlerine etkisi
The impact of children's perceptions of older adult images displayed in the classroom on their views on aging
  1. Tez No: 932886
  2. Yazar: CANSU TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Araştırma, 4-6 yaş aralığındaki çocukların yaşlanmaya ilişkin görüşlerinin (YİG) açığa çıkarılmasını, bu görüşlerin üzerinde cinsiyet, yaş, yaşlı yetişkinlerle etkileşim sıklığı ve ebeveynlerin YİG'inin etkilerini ve sınıfa asılan olumlu yaşlı yetişkin görsellerinin çocukların YİG'inde herhangi bir değişikliğe yol açıp açmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Yapılan araştırmada YİG katılımcıların hem yaşlı yetişkinler, yaşlılık ve genel olarak yaşlanma hakkındaki algılarını hem de kendi yaşlanmasına ve yaşlılığına ilişkin öz-algılarını içermektedir. Araştırma, tek grup öntest-sontest zayıf deneysel desen modeline göre desenlenmiştir. Araştırma grubu, amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay erişilebilir örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir ve araştırma grubunu beş farklı anasınıfında eğitim gören 71 çocuk ve onların ebeveynleri oluşturmuştur. Yapılan araştırmada çocukların YİG'i hem resim çizimi hem de görüşme yoluyla ön-test ve son-test uygulamalarında ölçülmüştür. Sınıfa asılan olumlu yaşlı yetişkin görselleri müdahale aracı olarak kullanılmış ve çocukların her bir görsele yönelik algısını ölçmek için iki açık uçlu soru sorulmuştur. Ebeveynlerin yaşlı yetişkinlere ve yaşlanmaya dair algıları,“Yaşlanma İmgesi”sorusu (Levy vd., 2004) ve“Ebeveynlerin Yaşlı Yetişkin Kalıp Yargıları Anketi”nin (Lineweaver vd., 2017) Avcı ve diğerleri (2024) tarafından uyarlanmış versiyonu ile ölçülmüştür. Ebeveynlerin kendi yaşlılıklarına dair öz-algıları ise bir açık uçlu soru (Jarrott ve Savla, 2016; Lloyd vd., 2018) ve Lasher ve Faulkender (1993) tarafından geliştirilen ve Wise ve Onol (2021) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Yaşlanma Kaygısı Ölçeği”ile ölçülmüştür. Bu ölçeklerin yanı sıra katılımcıların demografik özellikleri ve günlük hayatta yaşlı yetişkinlerle etkileşim sıklığı hakkında bilgiler toplanmıştır. Araştırmada elde edilen nitel veriler, içerik analizi yöntemi ile; nicel veriler ise betimsel istatistik, parametrik ve parametrik olmayan testler kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda 4-6 yaş aralığındaki çocukların olumsuz YİG ve yaşlılık kalıp yargılarına sahip oldukları görülmüştür. Çocukların YİG'i ile cinsiyetinin, yaşının, yaşlı yetişkinlerle etkileşim sıklarının ve ebeveyn görüşlerinin ilişkili olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Diğer taraftan, çocukların yaşlılık kalıp yargıları ile çelişen sınıf görsellerine yönelik görüşlerinin deneysel uygulamadan sonra ölçülen YİG'i ile ilişkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study aims to reveal the views on aging (VoA) of children aged 4–6, examine the effects of gender, age, frequency of interaction with older adults, and parental VoA on these views, and investigate whether the presence of positive images of older adults in the classroom leads to any changes in children's VoA. In this study, VoA encompassed participants' perceptions of older adults, aging, and old age in general, as well as their self-perceptions regarding their own aging and future old age. The research was designed using a one-group pretest-posttest weak experimental design. The study group was determined through the convenience sampling method, one of the purposive sampling techniques, and consisted of 71 children enrolled in five different preschool classrooms and their parents. The children's VoA were assessed through drawings and interviews during the pretest and posttest phases. Positive images of older adults were used as an intervention tool, and two open-ended questions were used to assess the children's perceptions of each image. The parents' perceptions of older adults and aging were measured using the“Aging Semantic Differential”(Levy et al., 2004) and the Turkish-adapted version of the“Parent Stereotypes of Older Adults Questionnaire”(Lineweaver et al., 2017) by Avcı et al. (2024). The parents' self-perceptions regarding their own aging were assessed using an open-ended question (Jarrott & Savla, 2016; Lloyd et al., 2018) and the“Aging Anxiety Scale”developed by Lasher and Faulkender (1993) and adapted into Turkish by Wise and Onol (2021). Additionally, the participants' demographic information and frequency of interaction with older adults in daily life were collected. The qualitative data obtained in the study were analyzed using content analysis, while the quantitative data were analyzed using descriptive statistics and parametric and non-parametric tests. The findings revealed that the children held negative VoA and old age stereotypes. No significant relationship was found between the children's VoA and their gender, age, frequency of interaction with older adults, or parents' views. On the other hand, the children's responses to the classroom images that challenged their old age stereotypes were found to be associated with their VoA measured after the experimental intervention.