Adana ilinde kızamık aşısı etkinliğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 69522
  2. Yazar: TALAT BAHÇEBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET AYTAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Adana İlinde Kızamık Aşısı Etkinliğinin Değerlendirilmesi Adana tünde yapılan bu araştırma iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiş olup birinci bölüm İnde, 1985-1986 yılları arasında gerçekleştirilen kızamık kontrol çalışmalarının değerlendirilmesi, ikinci bölümde ise 1995-1996 yıllarında ilkokullardaki tüm çocuklara yapılan 2.doz kızamık aşısının 1. ve 5. sınıf öğrencilerde düştürdüğü kızamığa karşı bağışıklık durumunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Türkiye'de Saölyk Bakanlığı tarafından önerilen 9.aydan itibaren kızamık aşılama çalışmaları 1985 yılından itibaren Adana ilinde % 85-90 oranlarına ulaşmış ve Türkiye on akması üzerindedir. Kızamık morbidetisi Trendi, Türkiye'ninkinden farklı bir sayı izlemektedir. 1990-1995 yıllarından itibaren kızamık olguları ileri yaş gruplarına kaymştır. Kızamık olguları en fazla 1990 ve 1992 yıllarında görülmüş ve gecekondu bölgelerinde (Morb.Yüzbinde 154.7), 5-9 ve 10-14 yaş (morb. yüzbinde.14.7 gruplarında kızamık aşısı olanlar olmayanlardan fazla bulunmuştur. 1996 yılındaki 1-4 yaş grubunda (Morb.Yüzbinde: 5.6) yüksek olduğu tespit edildi. Adana ilinde 1995-1996 yıllarında 2.doz kızamık aşısı ile aşılanan 1. ve 5. sınıf çocuklardan (7, 8, 11 ve 12 yaş gruplarındaki) 275 çocukta araştırmanın ikinci bölümü yapıldı.Kızamık aşısının l.doz uygulaması anne ve babanın öğrenim düzeyi yükseldikçe 9-11 aylık iken yapıldığı, cinsiyet farkı gözetilmediği görüldü. Kızamık aşılama yaşı i e uygulama yılı, uygulayan kurumlar arasında bir fark bulunamadı. Çocukların kızamığa karşı bağışıklıkları yaşa ( 7 yaş % 73.2, 8 yaş % 91.3, 11 yaş %88.4 ve 12 yaş % 98.5) göre farklı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Evalual ion of the Effieaey of Measles Vaccine in Adana Province, Turkey This study performed in Adana Province consisted of two parts: The first part of the study aimed to evaluate the measles control studies performed between 1985 and 1986, while at the second part it was aimed to determine the immunity status against measles of children attending first and fifth grade at elementary school, after a second dose of measles vaccine applied between 1995 and 1996. The vaccination for measles has reached a coverage percentage of 85-90 % in Adana Province since 1985, applied starting at 9 months! of age, as proposed by the Health Ministry of Turkey. This p< rcentage is higher tiban the mean values for Turkey, and the trend for measles morbic ity has a different route in Adana, when compared to that of Turkey. Measles cases lave been observed at higher age groups since 1990. Most of the cases of measles were observed in 1990 and 1992, among people living at suburban regions, populated with squatter's houses., of the Province (with a morbidity rate of 154.1 per 100.000), at age groups of 5 to 9 and 10 to 14 (with a morbidity rate of 14.7 per 100.000) and among children unvaccinated, in relation to those vaccinated for measles. Tie morbidity was found to be higher at 1 to 4 years of age groups in 1996. The secsnd part of the study comprised 157 children (aged 7,8,11 and 12 years) attending first and fifth grade of elementary school, who had been vaccinated with a second «lose of measles-, vaccine in 1995 and 1996 in Adana Province. With the increase of ie education level of parents (both fathers and mothers), the time of the first vacciniition, precisely 9 to 11 months of age, was more frequently obeyed. The age of thî children at the time of vaccination and the calendar year for vaccination shewed no difference between institutions perfroming the vaccination. The immunity for measles of the children showed difference according to age groups, with percentages of 73.2%, 91.3%, 88.4% and 98.5% for ages 7,8,1 1 and 12, respectively.