Geliştirilmiş k-means kümeleme yöntemi ile araçlardan oluşan ad-hoc ağlarda (vanet'lerde) trafik yönetimi ve iletişim güvenilirliğinin iyileştirilmesi
Enhanced K-means clustering for improved traffic management and communication reliability in vehicular ad-hoc networks (vanets)
- Tez No: 932888
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN NACAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Araçlar Arası Ağlar (Vehicular Ad-hoc Networks, VANETs), Trafik Akışı Yönetim Sistemleri'nde (Intelligent Transportation Systems, ITS) trafik akışını iyileştirmek, yol güvenliğini artırmak ve araçlar arası iletişimi güçlendirmek amacıyla kilit bir unsur olarak ortaya çıkmıştır. Ancak, yüksek hareketlilik ve sürekli değişen ağ topolojisi ile karakterize edilen VANET'lerin dinamik yapısı, istikrarlı iletişimin ve etkili kümelemenin sürdürülmesinde önemli zorluklar doğurmaktadır. Bu araştırma, uyarlanabilir küme merkezi seçimi için geliştirilmiş K-means algoritmasını ve Karınca Koloni Optimizasyonu'nu (Ant Colony Optimization, ACO) birleştiren yenilikçi bir kümeleme yaklaşımı önermektedir. Geliştirilmiş K-means algoritması, VANET'lerin benzersiz gereksinimlerine daha iyi yanıt vermek için hareketlilik odaklı ölçütler ve ağırlıklı merkez ayarlamaları içermekte, böylece istikrarı artırmakta ve yeniden kümeleme ihtiyacını en aza indirmektedir. ACO ise araç hareketliliği, araç mesafesive toplam araç sayısı gibi faktörleri dikkate alarak küme merkezi seçimini optimize etmek için kullanılmaktadır. Simülasyonlar, bu yaklaşımın geleneksel kümeleme yöntemlerinden daha üstün olduğunu, gelişmiş istikrar, azaltılmış iletişim yükü ve artırılmış güvenilirlik sağladığını ortaya koymaktadır. Önerilen yöntem, daha güvenli ve daha verimli ulaşım ağlarını destekleyerek ITS kapasitelerini ileri taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Vehicular Ad-hoc Networks (VANETs) have emerged as a pivotal element in Intelligent Transportation Systems (ITS), aiming to enhance traffic flow, road safety, and vehicle-to-vehicle communication. However, the dynamic nature of VANETs, characterized by high mobility and ever-changing network topology, poses significant challenges to maintaining stable communication and effective clustering. This research introduces a novel clustering approach that combines an enhanced K-means algorithm with Ant Colony Optimization (ACO) for adaptive cluster head selection. The modified K-means algorithm incorporates mobility-aware metrics and weighted centroid adjustments to better address the unique demands of VANETs, promoting stability and minimizing re-clustering. ACO is employed to optimize cluster head selection, considering factors such as vehicle mobility, vehicle proximity and the total number of vehicles in the simulation. Our results reveal that this approach outperforms traditional clustering methods, delivering improved stability, reduced communication overhead, and enhanced reliability. The proposed method advances ITS capabilities by fostering safer and more efficient transportation networks.