İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin doğa olaylarının zarar verici etkilerine ilişkin çizimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of primary school fourth grade students' drawings regarding the harmful effects of natural events
- Tez No: 932903
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ DEMİRKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin doğa olaylarının zarar verici etkilerine ilişkin çizimlerini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışmada, fenomenolojik desen benimsenmiştir. Araştırma, bir okulda öğrenim gören toplam 13 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcı grubunda 8 erkek ve 5 kız öğrenci yer almış olup, bu öğrencilerden 11'i 10 yaşında, 2'si ise 9 yaşındadır. Araştırma sürecinde, öğrencilerden doğa olaylarıyla ilgili algılarını ve zarar verici etkilerini yansıtan resimler çizmeleri istenmiş ve bu resimler, ilgili temalar çerçevesinde incelenmiştir. Veriler, öğrencilerin resimleri ve bu resimlere yönelik açıklamaları üzerinden analiz edilmiştir. Çalışma, öğrencilerin doğa olaylarına ilişkin farkındalıklarını, bu olayların zarar verici etkilerini nasıl algıladıklarını ve bu algıların hangi temalar etrafında toplandığını ortaya koymayı hedeflemiştir. Sonuçlar, öğrencilerin doğa olaylarını genellikle sel, deprem, fırtına ve orman yangını gibi zarar verici etkileriyle ilişkilendirdiğini göstermiştir. Ayrıca, öğrencilerin resimlerinde bu olayların insan yaşamı ve çevre üzerindeki etkilerini vurguladıkları gözlenmiştir. Araştırma, çocukların doğa olaylarına ilişkin duyarlılıklarını artırmaya yönelik eğitsel çalışmaların önemini vurgulamaktadır. Son olarak öğrencilerin doğa olaylarının önlenebilirliğini, çevresel ve yapısal önlemlerle doğa olaylarının etkilerinin azaltılabileceği yönünde güçlü bir farkındalık sahibidirler.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate fourth-grade primary school pupils' perceptions of the destructive impacts of natural phenomena through their artistic representations. The investigation employed a qualitative research approach, specifically utilising a phenomenological design. A total of 13 students from a single school participated in the study, comprising 8 boys and 5 girls, with 11 participants aged 10 and 2 aged 9. During the research, pupils were instructed to create drawings depicting their perceptions of natural phenomena and their deleterious effects. These illustrations were subsequently analysed within relevant thematic frameworks. The data analysis involved examining both the students' drawings and their explanations of their artwork. The research sought to elucidate pupils' awareness of natural phenomena, their comprehension of the destructive impacts of these events, and the primary themes around which these perceptions clustered. Findings revealed that students generally associated natural phenomena with their damaging consequences, such as floods, earthquakes, storms and forest fires. Moreover, the drawings highlighted the students' emphasis on how these events affect human life and the environment. The study underscores the significance of educational initiatives aimed at enhancing children's awareness of natural phenomena. Finally, students have a strong awareness that natural events can be prevented and their effects can be reduced with environmental and structural measures.