Türkiye'deki özel öğretim kurumlarının eğitim, yönetim, ilişkiler ve kariyer olanakları bağlamında incelenmesi
Investigation of private educational institutions in Turkey in the context of education, administration, relationships, and career opportunities
  1. Tez No: 932906
  2. Yazar: SİNEM ARSLAN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN GÖK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Araştırma, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel öğretim kurumlarında çalışan Türk ve yabancı uyruklu öğretmenlerin Türk Milli Eğitim Sistemi'ne yönelik görüşlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada yakınsak karma desen ve paralel veri toplama türü kullanılmıştır. Çalışmanın tarama modeli ile desenlenen nicel bölümünün evreni, 2024-2025 eğitim öğretim yılında Antalya ilinde özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmen sayısının en fazla olduğu 5 ilçe (Muratpaşa, Konyaaltı, Kepez, Alanya, Manavgat) sınırları içindeki özel okullarda görev yapmakta olan 5603 öğretmenden oluşmaktadır. Çalışmanın bu bölümünde 378 öğretmenden veri toplanmıştır. Durum çalışması olarak desenlenen nitel bölümün çalışma grubu ise aynı ilçe sınırları içindeki özel okullarda çalışan 30 öğretmenden oluşmaktadır. Nicel veri toplama aracı olarak öğretmenlerin özel öğretim kurumlarındaki uygulamalar temelinde Türk Milli Eğitim Sistemi'ne yönelik görüşlerini ortaya koymaya yönelik araştırmacı tarafından geliştirilen bir ölçme aracı kullanılmıştır. İki bölümden oluşan ölçme aracının birinci bölümünde katılımcıların demografik bilgilerini, ikinci bölümünde öğretmenlerin özel okullardaki okul yönetimi ve liderlik, okul kültürü, meslektaşlar arası ilişkiler, eğitim öğretim süreçleri, mesleki gelişim olanakları, öğrenci ve velilerle ilişkiler, müfredat dışı etkinlikler ve kariyer olanaklarına ilişkin görüşlerini belirlemeye yönelik maddelere yer verilmiştir. Ölçme aracında Likert tipi beşli derecelendirme ölçeği kullanılmıştır. Nitel veri toplama aracı olarak ise araştırmacı tarafından geliştirilmiş yarı yapılandırılmış bir görüşme formu kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde yüzde, frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, parametrik testlerden ilişkisiz örneklemler için t-testi ile tek faktörlü varyans analizinin varsayımlarının karşılanamaması durumunda parametrik olmayan testlerden Kruskal Wallis testi ile Mann Whitney-U testi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz ve içerik analizi birlikte kullanılmıştır. Araştırmada, özel okullarda öğretmenlerin en az memnun olduğu alanın okul yönetimi ve liderlik olduğu belirlenmiştir. Adil yapı, performans değerlendirme ve hızlı karar alma gibi olumlu yönlere rağmen; planlama, kaynak yönetimi, koordinasyon, yönetici devri, adaletsizlikler ve iletişim sorunları öne çıkmıştır. İkinci en düşük memnuniyet alanı kariyer olanaklarıdır. Güvenlik, hijyen ve mesleki saygınlık gibi avantajlara rağmen; istihdam şartları, çalışma koşulları ve saygınlık konusunda dezavantajlar tespit edilmiştir. Mesleki gelişim etkinlikleri düzenlense de bireysel ihtiyaçları karşılamada yetersiz ve sürdürülebilirlikten uzaktır. Okul kültürü genelde destekleyici ve demokratik olsa da yönetime bağlı değişkenlik göstermekte ve öğretmene yeterince değer verilmemektedir. Eğitim-öğretim süreçlerinde programın güçlendirilmesi ve öğretim yöntemlerinin çeşitlendirilmesi olumlu görülse de sınav odaklı sistem ve ölçme değerlendirme sorunları bulunmaktadır. Müfredat dışı etkinliklerin faydalarına karşın etkililiği tartışmalıdır. Öğrenci ve veli ilişkilerinde destekleyici iletişim öne çıkarken, öğretmene saygının azalması, sınırların belirsizleşmesi ve aşırı korumacı veli tutumu olumsuzluklar arasındadır. Öğretmenler en çok meslektaş ilişkilerinden memnun olup, zaman zaman işbirliği eksikliği ve rekabet yaşansa da samimiyet ve dayanışma hâkimdir.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine the opinions of Turkish and foreign teachers working in private schools on the administration, education, relations, and career development opportunities. A convergent mixed method design and parallel data collection was used in the research. The quantitative section, designed with a survey model, targets teachers working in private schools in the academic year 2024-2025 within the five districts of Antalya with the highest number of teachers in private schools, including Muratpaşa, Konyaaltı, Kepez, Alanya, and Manavgat. This section collected data from 378 out of a total of 5,603 teachers in these districts. The quantitative data of the study was collected with a five-point Likert-type scale developed by the researcher. The first section of the scale included demographic information and the second included questions about teachers' opinions on school management and leadership, school culture, relationship among colleagues, teaching processes, professional development opportunities, relationships with students and parents, extracurricular activities, and career opportunities in private schools. The qualitative section, designed as a case study, included 30 teachers working in private schools within the same districts of the quantitative section. For qualitative data collection, a semi-structured interview form developed by the researcher was utilized. In analyzing the quantitative data, percentage, frequency, mean, standard deviation, and independent samples t-test were used. When parametric test assumptions were not met, non-parametric tests, such as the Kruskal-Wallis test and Mann-Whitney U test, were applied. For the qualitative data analysis descriptive and content analysis methods were used. The research revealed that private school teachers are least satisfied with management and leadership. Despite positives like a fair structure, effective evaluations, and quick decisions, issues such as poor planning, resource mismanagement, coordination gaps, high turnover, injustices, and communication problems emerge. Career opportunities are another concern. While private schools offer safety, professional status, and a supportive culture, drawbacks include job conditions and declining professional recognition. Professional development efforts lack sustainability and fail to meet individual needs. School culture is largely supportive but vary with leadership, and teacher appreciation is lacking. Education faces challenges despite curriculum improvements, resource support, and diverse methods, as test-focused, rote learning and assessment reliability issues persist. Extracurricular activities have social benefits but are often insufficient. Student and parent relationships are mostly positive, yet teacher disrespect, blurred boundaries, and overprotective parenting are concerns. Teachers are most satisfied with colleague relationships, which, despite occasional competition, are marked by sincerity and collaboration.