5. sınıf kesirler konusunun yaratıcı drama ile yapılandırılmasının matematiksel süreç becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of structuring the topic of fractions in 5th grade with creative drama on mathematical process skills
  1. Tez No: 932914
  2. Yazar: ONUR ERGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDEGÜL ARIK KARAMIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çalışmanın amacı 5. sınıf kesirler konusunun yaratıcı drama ile yapılandırılmasının matematiksel süreç becerilerine etkisini incelemektir. Araştırma, karma araştırma yöntemlerinden açımlayıcı sıralı desene göre yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemi, Antalya ilinin Muratpaşa ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir devlet okulundaki 25 öğrenciden oluşmaktadır. Öğrenciler altıncı sınıf öğrencileri arasından, seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırmanın uygulama aşaması 5 hafta sürmüştür. Bu süre zarfında 9 atölye yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak İnam (2020) tarafından geliştirilen“Matematiksel Süreç Becerileri Öz Yeterlik Ölçeği”ön test ve son test olarak, atölye değerlendirme formları ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Matematiksel süreç becerilerine yönelik öz yeterlik algısı ölçeğinden elde edilen ön test ve son test puanlarına ilişkin Wilcoxon İşaretli Sıralar testi uygulanmıştır. Cinsiyete göre etkiyi incelemek için bağımsız örneklem t-Testi uygulanmıştır. Nitel analiz aşamasında toplanan verilerin çözümlenmesinde betimsel ve içerik analiz yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın nicel sonuçlarına göre 5. sınıf kesirler konusunun yaratıcı drama ile yapılandırılmasının öğrencilerin matematiksel süreç becerileri öz yeterlik düzeylerine anlamlı bir etkisi olduğu ve bu etkinin cinsiyete göre farklılaştığı görülmüştür. Nitel bulgulara göre, yaratıcı drama ile yapılandırılan matematik derslerinin matematiksel süreç becerilerine etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effect of structuring the 5th grade fractions topic through creative drama on mathematical process skills. The research was conducted according to the explanatory sequential design from mixed research methods. The sample of the research consists of 25 students at a public school affiliated with the Ministry of National Education in Muratpaşa district of Antalya. The students were selected from among sixth grade students using a convenience sampling method, which is a non-random sampling method. The implementation phase of the research lasted 5 weeks. During this period, 9 workshops were held. As a data collection tool, the“Mathematical Process Skills Self-Efficacy Scale”developed by İnam (2020) was used as pre-test and post-test, workshop evaluation forms and semi-structured interview form. Wilcoxon Sihned Rank test was applied to the pre-test and post-test scores obtained from the Self-Efficacy Perception Scale for Mathematical Process Skills. Independent samples t-Test was applied to examine the effect by gender. Descriptive and content analysis methods were used to analyze the data collected during the qualitative analysis phase. According to the quantitative results of the study, it was seen that structuring the 5th grade fractions topic with creative drama had a significant effect on the students' mathematical process skills self-efficacy levels and this effect differed according to gender. According to the qualitative findings, it was concluded that mathematics lessons structured with creative drama have an effect on mathematical process skills.