Osip İvanoviç Senkovskiy'in 'Türk Seferlerine Giden Rus Askerleri İçin Cep Kitabı' adlı eserinin incelenmesi
Review of Osip Ivanovich Senkovskiys 'Pocket Book For Russian Soldies Who Went To The Turkish War' named book
- Tez No: 932913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Tarih boyunca sınır komşumuz olan Rusya ile gerçekleştirdiğimiz çeşitli faaliyetler sonucunda Türk dilinin bilinirliği Ruslar arasında artmıştır. Böylece Rusya'da Ruslara yönelik Türkçenin öğretimi faaliyetleri de artış göstermiştir. Bu faaliyetlerin artışı ise çeşitli öğretim materyallerinin ortaya çıkışını sağlamıştır. Ruslara Türkçe öğretimi konusunda bir öğretim materyali oluşturmanın ilk adımlarını atan kişi Osip İvanoviç Senkovskiy'dir. Bu çalışma, 19. yüzyıl Rus Türkolojisinin öncülerinden Osip İvanoviç Senkovskiy tarafından hazırlanan“Türk Seferlerine Giden Rus Askerleri İçin Cep Kitabı”adlı eserin, çeşitli açılardan değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Osmanlı-Rus savaşlarının olduğu dönemde hazırlanan bu eser, Rus askerlerinin Osmanlı coğrafyasında iletişim kurmalarını sağlamak amacıyla pratik bir dil öğrenme kılavuzu olarak tasarlanmıştır. Çalışmada, eserde kullanılan Türkçe öğretim yöntemleri, dil bilgisel kuralların sunumu ve kelime dağarcığı açısından bir çözümleme yapılmıştır. Ayrıca, dil bilgisel yapıların açıklanışı, örnek cümlelerin niteliği ve dil öğrenenlere sunulan pratik çözümler detaylı şekilde ele alınmıştır. Bununla birlikte incelenen eserde dil bilgisi konularının veriliş sırası, dil bilgisi öğretiminde kullanılan yöntem ve yaklaşımlar, dil bilgisi öğretiminde dört temel becerinin bir araç olarak kullanılıp kullanılmadığı, eserin sözlük ve günlük konuşma metinleri bölümlerinin içerik ve biçimsel özellikleri ve eserin Türkçenin söz konusu dönem ve sahasını ne derece temsil ettiği tespit edilmeye çalışılmıştır. Söz konusu araştırmada nitel araştırma tekniklerinden doküman incelemesi kullanılmıştır. Tez, eserin pedagojik özelliklerini ortaya koyarken, bazı eksikliklerini de vurgulamaktadır. Özellikle dilbilgisi kurallarının derinlemesine işlenmemesi ve öğrenicilerin farklı seviyelerine uygun bir sistematik sunulmaması gibi yönler, eleştirel bir gözle değerlendirilmiştir. Buna karşın, eserin Türkçe öğretiminde o dönem için önemli bir kaynak olduğu ve dil öğrenim sürecini askerlerin ihtiyaçlarına göre pratikleştirdiği belirlenmiştir. Araştırmanın sonucunda Senkovskiy'in Rusya'da Türkçenin öğretimi konusunda dikkate değer bir şahsiyete sahip olduğuna ve incelenen eserin Rusya'da Türkçe öğretiminin tarihi açısından önemli bir yere sahip olduğuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the various activities we have carried out with Russia, which has been our border neighbor throughout history, the awareness of the Turkish language has increased among Russians. Thus, Turkish language teaching activities for Russians in Russia have also increased. The increase in these activities has led to the emergence of various teaching materials. Osip Ivanovich Senkovskiy is the person who took the first steps to create a teaching material for teaching Turkish to Russians. This study aims to evaluate the“Pocket Book for Russian Soldiers Who Went To The on Turkish War”prepared by Osip Ivanovich Senkovskiy, one of the pioneers of 19th century Russian Turkology, from various perspectives. This work, which was prepared during the Ottoman-Russian wars, was designed as a practical language learning guide to enable Russian soldiers to communicate in the Ottoman geography. The study analyzes the Turkish teaching methods used in the work, the presentation of grammatical rules and vocabulary. In addition, the explanation of grammatical structures, the quality of sample sentences and the practical solutions offered to language learners are discussed in detail. In addition, the order of grammar topics in the analyzed work, the methods and approaches used in grammar teaching, whether the four basic skills are used as a tool in grammar teaching, the content and formal characteristics of the dictionary and daily speech texts sections of the work, and the extent to which the work represents the period and field of Turkish were tried to be determined. Document analysis, one of the qualitative research techniques, was used in this research. While the thesis reveals the pedagogical features of the work, it also emphasizes some of its shortcomings. In particular, aspects such as the lack of in-depth coverage of grammar rules and the lack of a systematic presentation suitable for different levels of learners were critically evaluated. Nevertheless, it was determined that the work was an important resource in Turkish language teaching for that period and that it practicalized the language learning process according to the needs of the soldiers. As a result of the research, it was concluded that Senkovskiy is a remarkable figure in the teaching of Turkish in Russia and the analyzed work has an important place in the history of Turkish language teaching in Russia.