Bankalarda toplumsal cinsiyet eşitsizliği algısının çalışanların öznel kariyer başarısı üzerindeki etkisi
The effect of the perception of gender inequality in banks on the subjective career success of employees
- Tez No: 932934
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada banka çalışanlarının toplumsal cinsiyet eşitsizliği algılarının öznel kariyer başarısına etkisini incelemek amaçlanmaktadır. Araştırma 234 banka çalışanına kolayda örnekleme yoluyla anket yapılmıştır. Bulgulara göre en fazla algılanan toplumsal cinsiyet ayrımcılığı kavramı cam labirent iken en az algılananı cam uçurum algısıdır. Yine kadınların cinsiyet ayrımcılığıyla ilgili tüm algılarının erkeklere oranla daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Özel sermayeli banka çalışanlarının öznel kariyer başarısı algılamaları kamu bankası çalışanlarından yüksek çıkmıştır. Yine kamu sermayeli banka çalışanları, özel sermayeli banka çalışanlarına oranla daha fazla cam asansör, tokenizm, çifte açmaz, cam labirent ve cam uçurum algılarken; özel sermayeli banka çalışanlarının cam duvar algılarının kamu sermayeli banka çalışanlarından daha düşük olmakla birlikte anlamlı bir farklılık gözlemlenmemiştir. Ayrıca banka çalışanlarının öznel kariyer başarısı ve cam labirent algılarının yaşa göre farklılık gösterdiği,“51 ve üstü”yaş grubundaki çalışanların öznel kariyer başarısı ve cam labirent algılarının diğer yaş gruplarındaki çalışanların algılarından yüksek olduğu gözlenmiştir. Banka çalışanlarının eğitim durumlarına göre algıları değerlendirildiğinde düşük eğitim düzeyinin düşük kariyer başarısı, yüksek cam duvar ve yüksek cam uçurum algıladıkları görülmüştür. Çalışma süresine göre ise kariyer başarısı anlamlı farklılık göstermiştir. 21 yıl ve üzeri çalışanlar 11-20 yıl çalışanlarına göre daha yüksek kariyer başarısı algılamıştır. Ayrıca tokenizm, çifte açmaz, cam duvar ve cam uçurum algıları ile kariyer başarısı arasında negatif ilişkiler gözlenmiştir. Cam uçurum algısının kariyer başarısı üzerinde negatif etkisi ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The research aims to measure bank employees' perceptions of gender inequality and subjective career success perceptions. The research was applied to 234 bank employees through a survey. According results, the most perceived concept of gender discrimination is the glass labyrinth, while the least perceived concept is the glass cliff perception. Besides, women's perceptions of all gender discrimination were higher than men and the subjective career success perception averages of private bank employees are higher than public bank employees. Again, while public bank employees perceive more glass elevators, tokenism, double bind, glass labyrinth and glass cliff compared to private capital bank employees; in glass wall perceptions of bank employees, no significant difference was observed. Besides the subjective career success and glass labyrinth perceptions of bank employees differ according to age and the subjective career success and glass labyrinth perceptions of employees in the“51 and over”age group were higher than the perceptions of employees in other age groups. When the perceptions of bank employees were evaluated according to their educational level, it was seen that low education level perceived low career success, high glass wall and high glass cliff. Career success showed significant differences according to working period. Employees who have worked for 21 years or more perceived higher career success than those who worked for 11-20 years. Additionally, negative relationships were observed between perceptions of tokenism, double bind, glass wall and glass cliff and career success. It has been revealed that the perception of the glass cliff has a negative effect on career success.