Genel anestezi altında transüretral rezeksiyon planlanan mesane tümörlü hastalarda obturator sinir bloğunun addüktör spazmı önlemedeki etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of obturator nerve block in preventing adductor spasm in patients undergoing transurethral resection for bladder tumors under general anesthesia
  1. Tez No: 932948
  2. Yazar: OZAN ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET COŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Genel Anestezi Altında Transüretral Rezeksiyon Planlanan Mesane Tümörlü Hastalarda Obturator Sinir Bloğunun Addüktör Spazmı Önlemedeki Etkinliğinin Değerlendirilmesi Amaç: Transüretral rezeksiyon (TUR) ameliyatları sırasında obturator sinirin uyarılması sonucu addüktör spazm gelişebilir ve mesane perforasyonu gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bu spazmı önlemek için genellikle nöromüsküler bloker ajanlar (NMBA) kullanılmaktadır. Ancak, alternatif bir yöntem olarak obturator sinir bloğu (OSB) da önerilmektedir. Bu çalışmada, OSB'nin addüktör spazmı önlemedeki etkinliği, yalnızca NMBA kullanılan vakalar ile karşılaştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 18-80 yaş aralığında, ASA I-III fiziksel skoru olan ve elektif TUR ameliyatı planlanan toplam 70 hasta dahil edilmiştir. Hastalar kapalı zarf yöntemiyle iki gruba ayrılmış ve her iki gruba da genel anestezi verilmiştir. OSB grubundaki hastalara yalnızca OSB uygulanmış, genel anestezi sırasında NMBA kullanılmamıştır. NMBA grubundaki hastalara ise OSB olmaksızın, NMBA verilerek genel anestezi uygulanmıştır. OSB, ultrason rehberliğinde in-plane tekniği kullanılarak uygulanmış ve addüktör spazm gelişimi üç seviyeli bir skorlama yöntemi ile değerlendirilmiştir. Bu skorlama sistemine göre, skor 2 spazm gelişmemesini, skor 1 hafif spazm varlığını ve skor 0 şiddetli spazm nedeniyle kas gevşetici ihtiyacını ifade etmektedir. Bulgular: Addüktör Spazm Skoru açısından değerlendirildiğinde, hiçbir spazm gelişmeyen hasta sayısı 65 (%92,9), hafif spazm gözlenen hasta sayısı 3 (%4,3) ve şiddetli spazm nedeniyle kas gevşetici ajan uygulanması gereken hasta sayısı 2 (%2,9) olarak belirlenmiştir. Gruplar arasında addüktör spazm gelişimi açısından anlamlı bir fark bulunmamış, OSB'nin addüktör spazmı önlemede NMBA kadar etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Efficacy of Obturator Nerve Block in Preventing Adductor Spasm in Patients Undergoing Transurethral Resection for Bladder Tumors Under General Anesthesia Objective: During transurethral resection (TUR) surgery, adductor spasm may develop due to obturator nerve stimulation, leading to serious complications such as bladder perforation. Neuromuscular blocking agents (NMBAs) are commonly used to prevent this spasm. However, obturator nerve block (ONB) has also been proposed as an alternative technique. This study aimed to compare the efficacy of ONB in preventing adductor spasm with cases where only NMBAs were administered. Materials and Methods: A total of 70 patients aged 18-80 years, classified as ASA I-III, and scheduled for elective TUR surgery were included in this study. Patients were randomly assigned into two groups using a closed-envelope method, and both groups received general anesthesia. Patients in Group 1 received only ONB, and NMBAs were not administered during general anesthesia. Patients in Group 2 received general anesthesia with NMBAs, without ONB. ONB was performed under ultrasound guidance using the in-plane technique, and adductor spasm development was assessed using a three-level scoring system: score 2 indicated no spasm, score 1 indicated mild spasm, and score 0 indicated severe spasm requiring a muscle relaxant. Results: Regarding adductor spasm scores, 65 patients (92.9%) did not develop any spasm, 3 patients (4.3%) experienced mild spasm, and 2 patients (2.9%) required muscle relaxant administration due to severe spasm. There was no significant difference between the groups in terms of adductor spasm development, indicating that ONB was as effective as NMBAs in preventing adductor spasm.