Transüretral rezeksiyon cerrahisi geçiren hastalarda preoperatif ve postoperatif dönemde biyoelektrik impedans ölçümlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of bioelectrical impedance measurements in thepreoperative and postoperative periods of patients undergoing transurethral resection surgery
  1. Tez No: 969848
  2. Yazar: REYHAN AKKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL YELKEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Akkurt, R. Transüretral Rezeksiyon Cerrahisi Geçiren Hastalarda Preoperatif ve Postoperatif Dönemde Biyoelektrik İmpedans Ölçümlerinin Değerlendirilmesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2025. Çalışmamızda TURM ve TURP cerrahisi geçirecek hastalarda preoperatif ve postoperatif dönemde biyoimpedans ölçümü ile faz açısı ve vücut kompartmanlarındaki sıvı değişimini ve bunun morbiditelerle ilişkisini araştırmayı amaçladık. Etik kurul onayını takiben prospektif olarak planlanan çalışmamızda genel ve spinal anestezi altında TUR cerrahisi geçiren ASA skoru I-III olan 43 hasta dahil edildi. Preoperatif dönemde biyoimpedans analiz cihazıyla yapılan ölçümlerde faz açısı, hücre dışı sıvı, hücre içi sıvı, ekstravasküler ve intravasküler sıvı, impedans gibi parametreler kaydedildi. Preoperatif laboratuvar verileri kaydedildi. Cerrahi süresince cerrahi tipi, anestezi yöntemi, kullanılan intravasküler ve irrigasyon sıvı miktarı ve vital parametreler kaydedildi.Postoperatif dönemde ayılma ünitesine alınan hastalarda cerrahi bitiminden hemen sonra biyoimpedans cihazıyla bir ölçüm daha yapıldı. Postoperatif dönemdeki laboratuvar verileri kaydedildi. Postoperatif 24. saatte hastalarda biyoimpedans analiz cihazıyla ölçüm tekrarlandı. Hastane yatış süresi, morbidite ve komplikasyonlar kaydedildi. Morbidite gelişen hastalarda postoperatif 24. saatte ölçülen faz açısı değerinin kritik eşik olan 50'nin altında olduğunu gözlemledik. Komorbiditesi olan hasta grubunda faz açısı ve diğer sıvı durumu parametrelerinde komorbiditesi olmayan gruba göre anlamlı farklılıklar saptadık. Preoperatif dönemde yapılan analizlerin postoperatif komplikasyonları öngörmede, intraoperatif ve postoperatif dönemdeki sıvı replasmanını düzenlemede etkin olacağını ve gelecekte TUR cerrahisi için oluşturulacak Cerrahi Sonrası Geliştirilmiş İyileştirme protokollerinin bir parçası olabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Akkurt, R. Evaluation of Bioelectrical Impedance Measurements in the Preoperative and Postoperative Periods of Patients Undergoing Transurethral Resection Surgery, Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Anesthesiology and Reanimation, Medical Specialization Thesis, Eskişehir, 2025. In our study, we aimed to investigate the relationship between phase angle and changes in body fluid compartments measured by bioimpedance in the preoperative and postoperative periods in patients undergoing TURP and TURM surgeries, and to evaluate their association with morbidity. Following approval from the ethics committee, our prospectively planned study included 43 patients with ASA scores I–III who underwent TUR surgery under general or spinal anesthesia. In the preoperative period, parameters such as phase angle, extracellular fluid, intracellular fluid, extravascular and intravascular fluid, and impedance were measured using a bioimpedance analysis device. Preoperative laboratory data were recorded. During surgery, the type of surgery, anesthesia method, amount of intravascular and irrigation fluids used, and vital parameters were documented. In the postoperative period, another bioimpedance measurement was performed immediately after surgery in the recovery unit. Postoperative laboratory data were also recorded. At the 24th postoperative hour, a final bioimpedance measurement was performed. Hospital stay duration, morbidity, and complications were noted. We observed that in patients who developed morbidity, the phase angle measured at the 24th postoperative hour was below the critical threshold of 5.0°. In the group with comorbidities, there were significant differences in phase angle and other fluid status parameters compared to the group without comorbidities. We believe that preoperative bioimpedance analysis can be effective in predicting postoperative complications and in managing intraoperative and postoperative fluid replacement, and may become a part of Enhanced Recovery After Surgery (ERAS) protocols for future TUR procedures.