Transtiretin kardiyak amiloidoz tanısında Tc-99m pirofosfat ile yapılan planar ve SPECT/BT kardiyak sintigrafisinin 1. ve 3. saat değerlendirmelerinin karşılaştırılması
Comparison of 1st and 3rd hour evaluations of planar and SPECT/BT cardiac scintigraphy with Tc-99m pyrophosphate in diagnosis of transtyretin cardiac amyloidosis
- Tez No: 932949
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİYE CANBAZ TOSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Transtiretin (TTR) kardiyak amiloidoz tanısı, tipik plazma hücre diskrazileri dışlandığında, Teknesyum-99m (Tc-99m) işaretli pirofosfat (PYP), 3,3-difosfono 1,2- propanodikarboksilik asit (DPD) veya hidroksimetilen difosfonat (HMDP) kardiyak sintigrafisinde skor 2-3 tutulum saptanmasıyla histopatolojik incelemeye gerek kalmadan yüksek duyarlılık ve özgüllükle konulabilmektedir. Ancak, enjeksiyon sonrası görüntüleme zamanlaması ve kullanılan teknikler konusunda kesin bir görüş birliği bulunmamaktadır. Bu çalışma, Tc-99m-PYP kardiyak sintigrafisinde farklı görüntüleme zamanlamaları ve tekniklerinin tanısal değerini belirlemeyi; kardiyak-miyokardiyal aktivite/kan havuzu aktivitesi oranlarını gösteren çeşitli kantitatif parametrelerin tanıya olası katkılarının tespitini ve bu parametrelerin serum kreatinin seviyesiyle korelasyonlarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, TTR kardiyak amiloidoz şüphesiyle Tc-99m-PYP kardiyak sintigrafisi uygulanan 59 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalara intravenöz yolla 15 mCi Tc-99m-PYP enjekte edildikten sonra, 1. ve 3. saat planar, 3. saat tek foton emisyonlu bilgisayarlı tomografi (SPECT) ve SPECT/bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleri elde edildi. Görüntüler semikantitatif ve kantitatif olarak analiz edildi. SPECT ve SPECT/BT görüntüleri teknik ve tanısal katkıları açısından 1-3 arasında skorlanarak değerlendirildi. Semikantitatif görsel değerlendirme, uzman önerilerine göre 0-3 arasında skorlanarak yapıldı. Kantitatif değerlendirme kapsamında, planar görüntülerde; kalp/karşı toraks (K/KT) ve kalp/karşı toraks altı (K/KTA) oranları hesaplandı. SPECT/BT görüntülerde; miyokart ilgi alanının ortalama sayımı, sol ventrikül kavitesi (M/VK), kosta (M/KO), çıkan aort (M/A) ve mediasten (M/MED) ilgi alanlarının ortalama sayımlarına oranlandı. Semikantitatif görsel skorlar ile görüntüleme kalitesi skorlarının uyumu, farklılıkları ve korelasyonları hesaplandı. SPECT/BT referans alınarak diğer görüntüleme yöntemleri için karışıklık matrisi oluşturularak tanısal performansları karşılaştırıldı. Birinci ve üçüncü saat K/KT ve K/KTA oranları arasındaki fark ve korelasyon analiz edildi. Üçüncü saat planar ve SPECT/BT görüntüleri, semikantitatif görsel skorlarına göre üç gruba ayrıldı (0, 1, 2-3). Planar 3. saat görüntülerde M/VK ve 8 M/KO; SPECT/BT'de K/KT oranlarının gruplar arası farklılıkları değerlendirildi. Üçüncü saat K/KT oranları ile M/VK ve M/KO arasındaki korelasyon analiz edildi. Ayrıca, hastaların serum kreatinin seviyeleri ile K/KTA oranları, M/VK, M/KO, M/A ve M/MED değerleri arasındaki korelasyon incelendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Transthyretin (TTR) cardiac amyloidosis diagnosis can be made with high sensitivity and specificity without the need for histopathological examination by detecting score 2-3 uptake on Technetium-99m (Tc-99m) labeled pyrophosphate (PYP), 3,3-diphosphono 1,2-propanodicarboxylic acid (DPD) or hydroxymethylene diphosphonate (HMDP) cardiac scintigraphy, when typical plasma cell dyscrasias are excluded. However, there is no definitive consensus on the timing of post-injection imaging and the techniques used. This study aimed to determine the diagnostic value of different imaging timings and techniques in Tc-99m-PYP cardiac scintigraphy; to determine the possible contributions of various quantitative parameters indicating cardiac-myocardial activity/blood pool activity ratios to the diagnosis and to evaluate the correlations of these parameters with serum creatinine level. Materials and methods: In this study, 59 patients who underwent Tc-99m-PYP cardiac scintigraphy for suspected TTR cardiac amyloidosis were retrospectively evaluated. After intravenous injection of 15 mCi Tc-99m-PYP, 1st and 3rd hour planar, 3rd hour Single Photon Emission Computed Tomography (SPECT) and SPECT/Computed Tomography (CT) images were obtained. Images were analysed semiquantitatively and quantitatively. SPECT and SPECT/CT images were evaluated in terms of their technical and diagnostic contribution by scoring between 1-3. Semiquantitative visual assessment was performed by scoring between 0 and 3 according to expert recommendations. Within the scope of quantitative assessment, heart/contralateral thorax (H/CT) and heart/contralateral subthorax (H/CST) ratios were calculated in planar images. In SPECT/CT images; the mean count of the myocardial region of interest was compared to the mean counts of the left ventricular cavity (M/VC), rib (M/R), ascending aorta (M/A) and mediastinum (M/MED) regions of interest. The agreement, differences and correlations of semiquantitative visual scores and imaging quality scores were calculated. Diagnostic performances were compared by creating a confusion matrix for other imaging methods using SPECT/CT as reference. Differences and correlations between first and third hour H/CT and H/CST ratios were analyzed. The differences between the groups in M/VC and M/R ratios on third-hour planar images and H/CT ratios on SPECT/CT were analysed. The correlation between third hour H/CT ratios and 11 M/VK and M/R was analysed. In addition, the correlation between the serum creatinine levels of the patients and the H/CST ratios, M/VK, M/R, M/A and M/MED values was examined.