Çin dama uzayında bazı araştırmalar
Some investigations in Chinese checker space
  1. Tez No: 932973
  2. Yazar: MİNE HAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, iki ve üç boyutlu uzayda Öklid, Taksi ve Çin Dama uzaklık kavramları ele alınmıştır. İki nokta arasındaki uzaklık hesaplamaları incelenmiş, ayrıca bir noktanın bir doğruya ve bir düzleme olan uzaklığı detaylandırılmıştır. Konu, her bir uzaklık türü için verilen örneklerle desteklenerek açıklığa kavuşturulmuştur. Ayrıca Öklid, Taksi ve Çin Dama düzlemlerinde verilen bir noktanın çembere olan uzaklığı örneklerle açıklığa kavuşturulmuştur. Son bölümde ise Çin Dama küresi hakkında bazı özelliklere yer verilip üç boyutlu Çin Dama uzayında bir nokta ile Çin Dama küresi arasındaki uzaklık incelenmiştir. Ayrıca bir noktanın Çin Dama küresine olan uzaklığı kürenin birinci bölgesindeki düzlemleri ile ayrıntılı biçimde incelenip örneklerle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Euclidean, Taxicab and Chinese Checkers distance concepts in two and three dimensional space are discussed. The distance calculations between two points are examined, and the distance of a point to a line and a plane are detailed. The subject is clarified with examples for each type of distance. In addition, the distance of a given point to the circle in Euclidean, Taxicab and Chinese Checkers planes is clarified with examples. In the last section, some properties about the Chinese Checkersphere are given and the distance between a point in the three-dimensional Chinese Checkerspace and the Chinese Checkersphere is analyzed. In addition, the distance of a point to the Chinese Dama sphere is analyzed in detail with the planes in the first region of the sphere and explained with examples.