Etil selüloz katkılı kil mineralinin adsorpsiyon kapasitesinin incelenmesi
Investigation of the adsorption capacity of ethyl cellulose-doped clay mineral
  1. Tez No: 932977
  2. Yazar: TUTKU GÜNTAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PELİN BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tetrasiklin (TC), yaygın olarak kullanılan bir antibiyotik türü olup, su sistemlerinde kirliliğe yol açabilen çevresel bir kirletici olarak dikkat çekmektedir. İnsan ve hayvan sağlığı için kullanılan TC, atık su arıtma tesislerinde yeterince parçalanamadığında veya biyolojik arıtma süreçleri yetersiz kaldığında su kaynaklarına karışabilmektedir. Bu durum hem çevre hem de halk sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır. Bu nedenle, su kaynaklarında antibiyotik kalıntılarının azaltılması ve arıtma yöntemlerinin geliştirilmesi, sürdürülebilir bir çevre için önem taşımaktadır. Killer, atık su arıtımında oldukça önemi bir rol oynamaktadır. Kil mineralleri, yüksek yüzey alanları ve yüzey yükleri nedeniyle, kirleticilerin adsorbe edilmesi için etkili bir yüzey alanı sağlamaktadır. Montmorillonit (MMT), yapısal özellikleri, yüksek yüzey alanı, katyon değişim kapasitesi ve su tutma yeteneği sayesinde çeşitli kirleticilerin giderilmesi için adsorpsiyon sistemlerinde sıkça kullanılmaktadır. MMT kullanılarak yapılan TC adsorpsiyonu, özellikle içme suyu ve atık su arıtımında, tetrasiklin gibi kalıcı kirleticilerin giderilmesine yönelik etkin bir yöntem olmayı amaçlamaktadır. Bu kilin özellikleri sayesinde TC, çevreye zarar vermeden, ekonomik ve sürdürülebilir bir biçimde sudan uzaklaştırılabilmektedir. MMT bazlı adsorpsiyon sistemleri, gelecekte antibiyotik direncinin yayılmasını önlemek ve su kaynaklarını korumak adına önemli bir arıtma tekniği olarak bulunmaktadır. Bu çalışmada, etil selüloz (EC) katkılı montmorillonit (MMT) kompoziti hazırlanarak TC adsorpsiyonundaki performansı incelenecektir. Kompozit adsorban XRD, FT-IR, SEM, TGA ve zeta potansiyel ölçüm analizleri doğrultusunda kapsamlı bir şekilde karakterize edilecektir. Adsorpsiyon işleminde model incelemesi, izoterm kinetiği, temas etki süresi, pH etkisi, adsorpsiyon termodinamiği gibi verilerle adsorpsiyon kapasitesi gözlenecektir.
Özet (Çeviri)
Tetracycline (TC), a widely used antibiotic, is an environmental contaminant that can cause pollution in water systems. TC, which is used for human and animal health, can enter water resources when it cannot be sufficiently degraded in wastewater treatment plants or when biological treatment processes are insufficient. This situation causes negative impacts on both the environment and public health. Therefore, reducing antibiotic residues in water resources and developing treatment methods are important for a sustainable environment. Clays play a very important role in wastewater treatment. Clay minerals provide an effective surface area for adsorbing pollutants due to their high surface area and surface charge. Montmorillonite (MMT) is frequently used in adsorption systems for the removal of various pollutants due to its structural properties, high surface area, cation exchange capacity and water retention ability. TC adsorption using MMT aims to be an effective method for the removal of persistent pollutants such as tetracycline, especially in drinking water and wastewater treatment. Thanks to the properties of this clay, TC can be removed from water in an economical and sustainable way without harming the environment. MMT-based adsorption systems are an important treatment technique to prevent the spread of antibiotic resistance in the future and to protect water resources. In this study, ethyl cellulose (EC) doped montmorillonite (MMT) composite will be prepared and its performance in TC adsorption will be investigated. The composite adsorbent will be extensively characterized by XRD, FT-IR, SEM, TGA and zeta potential measurement analysis. Adsorption capacity will be observed by model analysis, isotherm kinetics, contact time, pH effect, adsorption thermodynamics.