Aile hekimliğine başvuran hastalarda uzaktan sağlık hizmetlerinin (teletıp) kullanılmasına yönelik bilgi ve tutumların değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge and attitudes towards the use of remote health services (telemedicine) among patients applying to family medicine
  1. Tez No: 932982
  2. Yazar: MESUT ERSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU YENGİL TACİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Teknolojik gelişmeler sağlık sektöründeki dönüşümü hızlandırarak, hastaların sağlık durumlarını uzaktan izlemek, klinik öneriler almak ve uzaktan uzman görüşü edinmek gibi imkânlar sunarak maliyetleri düşürmekte ve sağlık sistemindeki eşitsizlikleri azaltmaktadır. Bu çalışmada, Aile Hekimliğine başvuran hastaların uzaktan sağlık hizmetlerine (teletıp) yönelik bilgi ve tutumlarını değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma kesitsel, gözlemsel, analitik tipte bir çalışmadır. 21.11.2024-21.02.2025 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran, çalışmaya katılmaya gönüllü kişilere uygulanmıştır. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, konu hakkındaki bilgilerini değerlendirmeye yönelik sorular ile Uzaktan Sağlık Hizmetlerinin Kullanılmasına Yönelik Tutum Ölçeğini (USHKYTÖ) içeren 40 sorudan oluşan anket formu yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Technological developments accelerate the transformation in the health sector, offering opportunities such as remote monitoring of patients' health conditions, receiving clinical recommendations and remote expert opinions, thus reducing costs and reducing inequalities in the health system. This study aimed to evaluate the knowledge and attitudes of patients applying to Family Medicine towards remote health services (telemedicine). Materials and Methods: The research is a cross-sectional, observational, analytical study. It was applied to volunteers who applied to Ankara Education and Research Hospital Family Medicine polyclinics between 21.11.2024 and 21.02.2025. The survey form consisting of 40 questions including questions to evaluate the participants' sociodemographic characteristics, their knowledge on the subject and the Attitude Scale Towards the Use of Remote Health Services (USHKYTÖ) was applied with face-to-face interview technique.