Organizational identification and its effects on work outcomes via dematel
Örgütsel aidiyet ve çalişma çiktilarinin üzerindeki etkinin dematel yöntemiyle incelenmesi
- Tez No: 932983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT GÜL, DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHANGİR GÜMÜŞTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, örgüt ortamlarında aidiyeti etkileyen faktörleri incelemektedir. Örgütsel aidiyet, bireyler kendilerini bir örgütün parçası olarak algıladıklarında ve örgütün değerleriyle uyum duygusu hissettiklerinde ortaya çıkar. Örgütsel aidiyet üzerine yapılan önceki araştırmalar, alt kriterleri de içermek üzere dört temel kriter olarak örgütsel özellikleri, yönetimsel politikalar ve uygulamaları, kişilerarası etkileşimleri ve kişisel özellikleri aidiyetin önemli unsurları olarak belirlemektedirler. Araştırmanın amacı, bu kriterlerin örgütsel aidiyeti ve birbirlerini nasıl etkilediklerini araştırmaktır. Kriterler arasındaki etkileşimleri ve kriter ağırlıklarını belirlemek için bir çok kriterli karar verme yöntemi olan DEMATEL yöntemi kullanılmıştır. DEMATEL, sektör temsilcileri ve akademik temsilciler olmak üzere 2 katılımcı grubuyla uygulanmıştır. Çalışmaya toplamda, 22 profesyonel ve 5 akademisyen görüşleriyle katılmışlardır. Çalışmanın sonuçları, C1 Örgütsel Özellikler ve C2 Yönetsel Politikalar ve Uygulamalar kriterlerinin örgütsel aidiyet için en önemli kriterler olduğunu ve kriterler arasındaki ilişkilerin ayrıntılı olarak incelenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Bulgular, örgütsel aidiyetin bireysel ve örgütsel açıdan oynadığı kritik rolü ve örgütlerin uzun vadeli başarısı için gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the factors affecting identification in organizational settings. Organizational Identification (OI) occurs when an individual perceives themselves as a part of an organization and feels a sense of alignment with the values of the organization. Previous research on organizational identification indicates that four primary criteria and their sub-criteria, organizational characteristics, managerial policies and practices, interpersonal interactions, and personal attributes were identified as significant determinants of identification. The purpose of the research is to investigate how these criteria impact organizational identification and how they influence one another. DEMATEL method, which is a multi-criteria decision-making tool, was used to determine the interactions between the criteria and the weights of the criteria in this study. DEMATEL was conducted within 2 groups of experts: sector professionals and academics, including the opinions of 22 working professionals and 5 academicians in total. Results of the study reveal that C1 Organizational Characteristics and C2 Managerial Policies and Practices criteria were found to be the most significant for OI and relations between the criteria are examined in detail. Findings highlight the crucial role that OI plays individually and organizationally and stress the necessity for the organization's long-term success.