Applıcabılıty of bıg data practıces ın ındustrıal envıronments adherıng to clımate change adaptatıon ın Pakıstan
Pakistan'da i̇klim değişikliğine uyum sağlayan endüstriyel ortamlarda büyük veri uygulamalarinin uygulanabilirliği
  1. Tez No: 932986
  2. Yazar: TALHA BIN JAVED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATINÇ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma, Büyük Veri Analitiği'nin (BDA) Pakistan endüstrilerine iklim değişikliği sorunlarıyla başa çıkmada nasıl yardımcı olabileceğini anlamayı amaçlamaktadır. BDA'nın iklim risklerine yanıt vermede ve endüstriyel sürdürülebilirliği geliştirmede bilgi üstünlüğünün kritik bir faktör olduğunun altını çizer. Bu çalışma, özellikle Pakistan'ın hassas tarım ve imalat sektörlerinde BDA'nın uygulanmasını teşvik etmeye yönelik bir değişikliği etkilemek için önemli bir rol oynar. Bu nedenle, çalışma, çeşitli sektörlerde BDA'nın kapsamlı kullanımını ve çevresel izleme için uygunluğunu gözden geçirmeyi amaçlamaktadır. Pakistan endüstrileri bağlamında araştırma eksikliklerini vurgulamaktadır. Bu araştırma, niteliksel görüşmelerle desteklenen bir nicel çalışmadır ve BDA'nın iklim uyumuna etkilerini değerlendirmek için anket ve görüşme araştırma yöntemini uyarlamaktadır. Engro Corporation Ltd., Lucky Cement Ltd. ve National Foods Ltd. gibi belirli şirketlere ilişkin literatür, BDA'nın operasyonel verimlilik ve sürdürülebilirlikte nasıl iyileşmelere yol açtığını, ancak yüksek uygulama maliyetleri ve beceri gereksinimlerini de beraberinde getirdiğini göstermektedir. Çalışma, BDA'nın benimsenmesi ile geliştirilmiş iklim dayanıklılığı çözümleri arasında olumlu ilişkiler olduğunu belirlemekte ve RBV ve Dinamik Yetenekler Teorisi gibi teorilerle desteklemektedir. Araştırma, AI, IoT ve blockchain gibi gelişmekte olan teknolojilerin BDA ile birleştirilerek iklim direncinin artırılabileceğini ortaya koymayı amaçlamakta ve politika yapıcılar ve iş profesyonelleri için potansiyel politika reçeteleri sunmaktadır. Çalışma, BDA'nın Pakistan'daki iklim sorunlarını hafifletebileceğini garanti altına almakta ve BDA'nın sürdürülebilirlik üzerindeki etkileri ve erişilebilirliği gibi gelecekteki araştırmalar için yönler önermektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to understand how Big Data Analytics (BDA) can help Pakistan industries to tackle the climate change issues using BDA while also stressing on the information superiority as a critical factor in responding to climate risks and improving industrial sustainability. It goes a long way in effecting a shift to implement BDA specifically in Pakistan's sensitive sectors of agriculture and manufacturing. Therefore, the study seeks to review literature on the extensive use of BDA across sectors and its suitability for environmental monitoring. It highlights some particular gaps in the context of Pakistani industries' research. As a quantitative study with qualitative interviews, it adapts the survey and interview research method by adopting the stratified sampling technique and employing advanced statistical analysis to evaluate the impacts of BDA on climate adaptation. Literature regarding specific companies including Engro Corporation Ltd., Lucky Cement Ltd., and National Foods Ltd., exhibits how BDA results in enhanced operational efficiency and sustainability while ascertaining higher implementation costs and skills requirements. The study identifies positive associations between the adoption of BDA and improved climate resilience solutions that are underpinned by theory like RBV and Dynamic Capabilities Theory. The research aims to reveal how merging technologies such as AI, IoT, and blockchain can be combined with BDA to enhance climate strength and provides potential policy prescriptions for policymakers and business professionals. It ends with the assurance that BDA can mitigate climate issues in Pakistan and offers directions for future research such as the affordability and effects of BDA on sustainability.